Páteřní silnice na jindřichohradeckém sídlišti Vajgar se letos opravovat nebude

Sídliště Vajgar v Jindřichově Hradci - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Pavel Hrdlička)

JINDŘICHŮV HRADEC – Jedním z projednávaných bodů na posledním zastupitelstvu města ve středu 25. srpna byla plánovaná rekonstrukce páteřní komunikace na sídlišti Vajgar. Oprava byla vyčíslena na částku necelých 8,5 milionu korun bez DPH. V rozpočtu ale bylo počítáno s nižší částkou. Takže rekonstrukce této ulice se letos realizovat nebude.

Při projektování stavby se totiž ukázalo, že je silnice v tak špatném stavu, že nelze opravit jen povrch, ale bude nutný komplexnější zásah do komunikace. „Rada města souhlasila s příslušnými rozpočtovými opatřeními tak, že chybějící finance na tuto akci by byly přesunuty z rezerv ušetřených při již ukončených akcích. Aby mohla být zakázka realizována, bylo potřeba, aby financování schválilo ještě zastupitelstvo. Pro zásadní a nutnou rekonstrukci páteřní silnice na Vajgaře zvedlo ruku jen třináct zastupitelů, pro schválení ale bylo potřeba čtrnáct hlasů,“ sdělila mluvčí jindřichohradecké radnice Eliška Čermáková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Připravená rekonstrukce, kde stačilo už jen podepsat smlouvu s firmou, by začala už 13. září a v prosinci by byly hotovo. Teď se ale oprava odkládá a letos už na ni nedojde. „Rekonstrukce bude zařazena do rozpočtu na příští rok a ihned, jak bude rozpočet schválen, může město vypsat nové výběrové řízení na zhotovitele,“ doplnila Čermáková. Dá se ale předpokládat, že příští rok budou ceny někde jinde a oprava bude stát mnohem víc. Projekčně jsou připraveny rekonstrukce ještě dalších ulic na sídlišti Vajgar.

Hlavním kritikem rekonstrukce byl na středečním jednání zastupitel Stanislav Mrvka. „Nemám nic proti tomu, aby se rekonstrukce udělala. Mám ale problém s tím, že plánovaná rekonstrukce není na celou délku komunikace a že je částka tak vysoká. Navíc jsme se jako zastupitelé o rekonstrukci dozvěděli až z novin. Materiál nepodpořím,“ uvedl opoziční zastupitel.

„Nejde o navýšení zakázky, jak to prezentoval pan Mrvka, v průběhu přípravy projektu se ukázalo, že nestačí jen vyměnit koberec, ale je nutné provést i další zásahy například odvodnění. Odhad nákladů podle projektu na tuto akci byl dokonce dvanáct milionů korun a my jsme opravu vysoutěžili za osm a půl milionu bez DPH, takže naopak jde o ještě příznivou cenu. Nikdo se tady o silnice dlouhodobě nestaral, a proto v tuto chvíli máme ve městě sedmdesát kilometrů silnic v havarijním stavu. My se teď snažíme postupně opravit, co se dá,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák.

Pro opravu komunikace hlasovala například také zastupitelka za ČSSD Petra Blížilová. „Ta komunikace je v šíleném stavu. Argumenty, které byly uváděny proti opravě, jsou liché. Neodsouhlasili jsme cenu osm a půl milionu korun a rekonstrukce se tak bude muset dělat až na jaře a to může být cena dvakrát taková. A to že jsme se o tom nevěděli, není pravda. My přece o všech zakázkách víme, když schvalujeme rozpočet na další rok. Pro mě je nepochopitelné, že necháme sedm tisíc lidí z Vajgaru jezdit po rozbité silnici, protože proč, protože jsme se to dozvěděli z novin?“

Na jednání zastupitelstva 25. srpna bylo přítomno jen 20 zastupitelů z 27. Pro návrh hlasovalo 13 zastupitelů a 7 zastupitelů akci nepodpořilo (Ing. Stanislav Mrvka, Mgr. Vladislav Burian, PhDr. Jana Burianová, MgA. Sabina Langerová, Bc. Milan Urbanec, JUDr. Tomeš Vytiska a Petr Spatzierer).