Buffalo Bill – není divu, že tento odvážný muž vystupoval v románech již za svého života

Buffalo Bill. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Legendou se stal Buffalo Bill již za svého života. Byl prototypem hrdiny a dobrodruha Divokého západu. Nesmrtelnost mu pak zajistily nesčetné rodokapsy.

Hrdina románů

Williamu Fredericku Codymu bylo teprve třiadvacet let, když se jeho život stal románovou předlohou. Vycházely stovky šestákových románů, kde vystupoval Buffalo Bill, jak se Codymu přezdívalo. Dobrodružství v románech brzy překonala i to, co sám prožil, brzy tedy začal hrát sám sebe. Od roku 1883 putoval se svým představením nazvaným Wild West Show po Americe i po Evropě. Měl opravdový úspěch, na přelomu 19. a 20. století byl celebritou číslo jedna.

Skutečný život

Když Codymu roku 1857 zemřel otec, odstěhovali se s matkou do Kansasu. Pracoval jako honák dobytka i jako zlatokop. Roku 1860 si ho najala společnost Pony Express, zrovna založená nejrychlejší poštovní služba v Americe – tak se mu podařilo poznat rozsáhlá americká území. Za Občanské války (1861 – 1865) sloužil v armádě jako scout – stopař a vyzvědač. Po válce se oženil a dál pracoval jako zvěd a doručovatel depeší.

V roce 1867 vstoupil do služeb železniční společnosti Kansas Pacific Railroad jako lovec bizonů – buffaloes. Tam si vysloužil svoji přezdívku, když zvítězil v soutěži o to, kdo zastřelí více bizonů.

První literární zpracování

Historky, které se o něm šířily, nemusí být do puntíku pravdivé, ale něco na nich bude. První román o Buffalo Billovi sepsal roku 1869 Ned Buntline. Toho zřejmě upoutalo, že se v Kansasu často hovoří o Codyho odvaze, a že byl dokonce v novinách. Skutečností je, že musel být odvážným chlapíkem – v roce 1872 obdržel dokonce čestnou medaili Kongresu. Od roku 1868 totiž sloužil opět v armádě a stal se hlavním zvědem Páté kavalerie – zúčastnil se také 16 bitev s Indiány. Říkalo se o něm, že přináší štěstí, ostatně jeho úkolem bylo chránit vojáky tak, aby nepadli do léčky.

Divadlo

Ned Buntline o něm sepsal také divadelní hru a přemluvil hrdinu samotného, aby v ní vystupoval. Tak se Cody ocitl v prosinci roku 1872 v Chicagu poprvé na jevišti. Představení prý mělo obrovský úspěch, Cody se totiž ukázal jako rozený showman. Když v roce 1873 založil vlastní divadelní skupinu Buffalo Bill Combination, ke spolupráci přizval také další zvědy, jimiž byli Texas Jack a Wild Bill.

Posílil si pověst

Vystupoval však hlavně v zimě, v létě působil nadále jako zvěd. A právě v létě roku 1876 byly boje s Indiány zvláště nemilosrdné. Pátá kavalerie jej požádala o pomoc. Na počátku července toho roku utrpěl generál Custer zdrcující porážku v bitvě u Little Bighornu. Cody krátce nato skalpoval čejenského náčelníka Žluté vlasy, aby prý vrátil Custerovi jeho čest. Nikdo ale přesně neví, jak se boj mezi nimi odehrál. Každopádně to jen posílilo jeho pověst.

Inovativní představení

Roku 1883 předvedl Cody poprvé svou show ve státech Omaha a Nebraska. Inscenoval dramatické scény nově – s živými zvířaty, pravými Indiány, pravými kovboji a podobně. Byla to vlastně jakási kombinace cirkusového programu a lekcí dějepisu. Tyto inscenace předváděl celých 30 let a všude, kam přijel, měl úspěch. Po celou jednu sezonu účinkoval na jevišti také náčelník Sedící býk (Sitting Bull).

Armáda si Codyho pomoc naposledy vyžádala v roce 1890, kdy znovu vypukly ozbrojené konflikty s Indiány.

V roce 1910 se vydal na své poslední turné, avšak během něj zjistil, že nemůže s divadlem přestat, protože by pak neměl z čeho žít. Sice si za léta vydělal spoustu peněz, ale o většinu z nich zase přišel investováním do pochybných projektů.

V roce 1913 založil filmovou společnost, která točila krátké filmy o bojích s Indiány. Je pravdou, že zatímco během služby v armádě proti nim bojoval, postupem let se stal jakýmsi jejich přímluvcem. Hlásal, že jsou to původní obyvatelé Ameriky, a že jen brání svoji zemi před vetřelci.

Buffalo Bill zemřel roku 1917 a byl pohřben podle svého přání na hoře Lookout Mountain. K jeho hrobu dodnes přicházejí tisíce turistů ročně. Dodnes totiž jeho postava neztratila nic ze své působivosti.