Onemocnění ledvin – mnohdy vážná a zbytečná. Jak a proč pečovat o své ledviny

Krev. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay, free image

Onemocnění ledvin může potkat každého. Mnohdy je však zachyceno až v pokročilých stádiích, kdy je nutno přistoupit k dialýze a transplantaci. Přibližně u 60 % pacientů je chronické onemocnění ledvin diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, přičemž  5. stádium již znamená selhání funkce ledvin.  Na vině je fakt, že nemocné ledviny často nevykazují příznaky, které by pacienty dovedly k lékaři. Přitom diagnózu lze stanovit již v počátečních stádiích, a to jednoduchým laboratorním vyšetřením moči a krve, které je součástí preventivních prohlídek. Jaké chyby nejčastěji děláme? A jak se o své ledviny správně starat?

Ledviny čistí krev

Jsou velké asi 12 cm na délku a 6 cm na šířku. Denně přefiltrují celých 200 litrů krve! Očištěnou ji vracejí zpět do oběhu a toxické látky vylučují močí z organismu.

Co ledvinám škodí

Nejčastější příčinou chronického onemocnění ledvin jsou civilizační vlivy. Mezi nimi vedou vysoký krevní tlak a diabetes (podílejí se až ze dvou třetin). Značný vliv má také obezita, nezdravá strava s vysokým obsahem tuků, kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Dále pak onemocnění srdce a cév, opakované a nedostatečně léčené infekce močového ústrojí i nadužívání léků jako jsou antibiotika a volně prodejné přípravky pro tišení bolesti. Selhání ledvin může být také důsledkem akutního poškození ledvinné tkáně. K tomu může dojít vlivem otrav toxickými látkami, jako jsou některé léky, chemické látky a jedy, šokovými stavy a infekcemi, včetně těžkého průběhu nemoci COVID-19.  V neposlední řadě může ke chronickému onemocnění ledvin a selhání jejich funkce dojít také vinou onemocnění, která se primárně vyskytnou právě v ledvinách. Zde často sehrává svou roli také dědičnost.

Jak pečovat o své ledviny

1) Základem je zdravý životní styl. Ledviny, stejně jako jiné orgány, trpí nezdravým životním stylem. Zdravý životní styl napomáhá snížit riziko rozvoje obezity, cukrovky i vysokého krevního tlaku, které přispívají k onemocnění ledvin. Základní body jsou:

  • správný pitný režim: 2 –2,5 l/den;
  • zdravá výživa – ne vše, co chutná, je zdravé (Pozor na příjem soli, tuků a cukrů!);
  • příjem soli do 5g/den;
  • pravidelná pohybová aktivita – optimálně 10 000 kroků denně;
  • alkohol jen střídmě;
  • nekouřit.

2) Chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Na preventivní prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, máte nárok každé dva roky. Dále u pacientů starších 50 let je každé 4 roky její součástí i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace.

3) Nepodceňovat zdravotní problémy. Správná léčba infekčních a dalších onemocnění rizikových pro onemocnění ledvin (nepřecházet angíny, chřipky, Covid).

4) Vyvarovat se nadměrného užívání léků, které mohou poškozovat ledviny (nesteroidní antirevmatika, např. ibuprofen). Pečlivě proto sledujte příbalové informace a v případě nejasností se informujte u svého lékaře.

Podceňovaný význam preventivních prohlídek

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů. Nemají zdravotní obtíže, nemají čas jít k lékaři nebo se obávají nákazy koronavirem. Součástí preventivních prohlídek je však také vyšetření stavu ledvin. Vyšetření krevního tlaku, laboratorní rozbor moči a případně krve, může odhalit abnormální hodnoty signalizující, že s ledvinami není něco v pořádku.

Přijďte se nechat vyšetřit

Pokud budete v Praze, využijte nabídku bezplatného testovacího místa IKEM ve dnech 16. a 17. září 2021 v prostranství před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze. K laboratornímu vyšetření postačí pouze kapka krve získaná drobným píchnutím do prstu.

Zdroj: TZ

Může vás zajímat:

Pacientům s cukrovkou druhého typu může pomoci doplňování vlákniny prostřednictvím psyllia. A nejen jim