Očkování bez registrace ve Vodňanech využilo osm desítek lidí

Očkování bez registrace ve Vodňanech využilo 83 lidí (zdroj kraj-jihocesky.cz / foto Nemocnice Strakonice a.s.)

STRAKONICKO – Do Polikliniky Vodňany ve čtvrtek mířili lidé na očkování proti nemoci Covid-19 bez registrace. Mobilní očkovací tým strakonické nemocnice jim byl k dispozici od tří do pěti hodin odpoledne. Už před třetí hodinou se v přízemí polikliniky začala tvořit fronta zájemců. Nakonec jich tříčlenný očkovací tým do pěti hodin zvládl naočkovat 83.

Zájemci o očkování měli na výběr mezi dvěma vakcínami – dvoudávkovou Comirnaty od firmy Pfizer/Biontech  nebo jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. „Ty, kteří zvolili Pfizer, jsme rovnou objednali za tři týdny na druhou dávku do strakonického OČKA,“ uvedl náměstek ředitele Nemocnice Strakonice MUDr. Michal Pelíšek, který ve Vodňanech zajišťoval očkování společně s administrativní pracovnicí a zdravotní sestrou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Většina příchozích se shodovala v tom, že s očkováním budou mít snazší život. „Nebaví mě pořád kontrolovat, jestli mám nějaký papír o prodělaném Covidu a jak je to dlouho. Zjišťovat, kam smím a nesmím. Odkládala jsem to, co to šlo, ale stejně bych se tomu asi nevyhnula. Využila jsem možnosti jít na očkování v místě bydliště,“ vysvětlila asi čtyřicetiletá čekající.

Další zájemce byl třicetiletý Josef Veselý, který pracuje v Německu. „Jsem doma celkem málo a tady mi dají jednodávkovou vakcínu Johnson. Ze začátku jsem měl strach, ale celá rodina je bez problémů očkovaná. Teď jsme byli na dovolené a určitě měli snazší život. Nemuseli řešit testy.“ Další z čekajících jako důvod pro očkování uváděli například nástup na vysokou školu nebo špatný zdravotní stav.

Mobilní očkovací tým už v průběhu srpna očkoval na Blatensku. V Bezdědovicích, Sedlici a Blatné možnost využilo na 200 lidí. „Vytipovali jsme lokality, kde je nízká proočkovanost. Třeba taky v okolí Vodňan je několik obcí, kde není naočkováno ani padesát procent obyvatel starších šestnácti let. Snažíme se, aby očkování bylo díky našim výjezdům dostupnější,“ uzavřel doktor Pelíšek.

Příští týden, konkrétně v pondělí 8. září, vyjede očkovací tým opět do terénu, tentokrát do Volyně.