KORONAVIRUS: O tom, kolik lidí musí být naočkováno, aby bylo bezpečné sundat roušky, se vede spor. Dle Prymuly je kýžený stav nedosažitelný

Zdroj: online vysílání

Česko – Očkování je aktuálně jedinou „zbraní“ v boji s koronavirovou pandemií. Zatímco některé země (a to včetně Česka) již plánují či přímo podávají třetí dávku očkování (a např. Izrael již hovoří o nutnosti dávky čtvrté), rozhodně nelze říci, že by dostatečná část populace měla za sebou alespoň dávky dvě. Přesně to platí i pro Česko, kde je zatím plně očkováno jen necelých 55 % populace. Přesto se ale již vede diskuse, v jaké fázi by bylo možné rozvolnit stávající opatření. I když názory odborníků poměrně variují, např. podle někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou i ty nejvíce opatrné scénáře v dohledné době stejně prakticky nedosažitelné…

Kolik očkovaných je třeba k odložení roušek? Nikdo neví…

Již včera zaznělo z úst ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že k odložení ochrany dýchacích cest je třeba alespoň 75% proočkovanost populace. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale vzhledem k faktu, že v Česku již dominuje nakažlivější varianta koronaviru označovaná jako delta, v dané souvislosti uvedl, že k tzv. kolektivní imunitě je třeba plně naočkovat minimálně 85 % všech obyvatel. S jeho názorem pak souhlasí i předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek – ten hovořil alespoň o 80% proočkovanosti, a to navzdory faktu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulosti ve svých dokumentech uváděla hodnotu 70 % (je však třeba říci, že související dokumenty byly publikovány ještě před nástupem varianty delta). „Z mého pohledu to zkomplikovala právě varianta delta, která je mnohem více infekční, vyvolává u některých jedinců i závažnější průběh onemocnění a 97 procent záchytů je právě tato varianta,“ vysvětlil pak Chlíbek.

Prymula: Dosáhnout 75% proočkovanosti se nepodaří

Ovšem zatímco odborníci se přou o minimální nutnou míru proočkovanosti, tempo aplikace vakcín v Česku den ode dne zpomaluje. Konkrétně o víkendu tak bylo příslušnými úřady vykázáno podání nejnižšího počtu dávek od konce letošního února, a to ani ne 9 tisíc. A plné očkování za sebou ještě nemá ani 55 % české populace. „Vidíme, že dochází k poměrně prudkému zpomalování očkování, jsme někde kolem 55 procent. To znamená, že posun na 75 procent v kategorii osob, které očkování odmítají, nebo jsou hodně váhavé, je nelehký,“ uvedl v reakci na vyjádření stávajícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jeden z jeho předchůdců, epidemiolog Roman Prymula. Ten zároveň přímo uvedl, že se domnívá, že 75% proočkovanost je v podstatě nedosažitelná, pokud nebudou k očkovaným připočítáni také lidé, kteří covid-19 prodělali.

Epidemická situace a podzimní vyhlídky

Zejména v posledním týdnu je již patrný postupný nárůst nově nakažených koronavirem. Konkrétně v neděli bylo potvrzeno 139 nových případů, což je o 58 více než v tentýž den před týdnem. A také reprodukční číslo R opět lehce stouplo, a to na hodnotu 1,27. I když ale nové případy nákazy průběžně rostou, týdenní incidence setrvává na 16 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Nejvíce se pak nákaza šíří na západě země, nejvyšší incidenční číslo tak nyní hlásí Karlovarský kraj (32/100 tis.).

Nárůst nákazy však dle názoru Prymuly nemá exponenciální charakter a vzhledem k tomu, že řada lidí koronavirus prodělala, neměl by letošní podzim být tak dramatický jako ten loňský. „Zdá se, že jsme jednou z nejpromořenějších zemí na světě. Byla tu také spousta zemřelých. Logicky jsme taky tak museli mít počty zasažených, které mohly dosahovat přes padesát procent populace,“ vysvětlil s tím, že největším problémem je, že se v Česku nedaří proočkovat seniory, kteří patří mezi nejohroženější skupinu.