KORONAVIRUS: Počty nakažených stále rostou, vláda již sleduje zhoršující se situaci na Karlovarsku

Zdroj: pixabay

Česko – Stejně jako v řadě dalších zemí, i v Česku dochází k nárůstu počtu nově pozitivních. V populaci totiž převažuje nakažlivější typ viru označovaný jako delta – vznikají také stále nové mutace. Vzhledem k tomu, že nejvyšší incidence nákazy je aktuálně v Karlovarském kraji, právě tuto oblast nyní vláda sleduje a dle slov premiéra Babiše nevylučuje do budoucna příp. lokální opatření.

Již více jak 10 dní v řadě denně rostou počty nových případů nákazy koronavirem. V pondělí tak testy prokázaly 391 nově nakažených, což je nejvíce za jeden pracovní den od počátku června. Společně s novými případy nákazy pak roste také reprodukční číslo R, které již dosahuje k hodnotě 1,4, a samozřejmě také týdenní incidenční číslo. To z hodnoty 16 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel stouplo na 18/100 tis. Rostou i počty hospitalizovaných, kterých je v souvislosti s koronavirem v nemocnicích již 82 (a 12 z nich je ve vážném stavu), přitom o den dříve se jednalo jen o 64 osob. Nejhorší je situace v Karlovarském kraji. Podle tamní krajské hygienické stanice průběžné nárůsty nových případů nákazy souvisí s testováním v rámci karanténních opatření i s preventivním testováním ve školách (tyto testy však prokázaly jen 111 nákaz v celé republice, nejvíce nakažených pak bylo mezi středoškoláky, což odpovídá i tomu, že v populaci se nákaza aktuálně nejvíce šíří mezi skupinou ve věku 16-29 let). Na druhou stranu však řada lidí není schopna určit, kde se nakazili, a původ nákazy pak nedokáže odhalit ani epidemické šetření.

Navzdory narůstajících počtům nově nakažených a klesajícímu zájmu o očkování ministerstvo zdravotnictví zatím nepočítá s tím, že by Česko mělo v průběhu podzimu čelit podobným krizovým scénářům jako předešlý rok. Podle slov premiéra Babiše však vláda očekává nárůst počtu nakažených – nyní se však zaměřuje zejména na sledování situace právě v Karlovarském kraji, přičemž budou-li zaváděna protiepidemická opatření, budou mít dle jeho vyjádření lokální charakter. „My to víme a počítáme  tím, že to bude stoupat, že se dostaneme i na tisíc nakažených. Sledujeme hlavně Karlovarský kraj. Ráno jsem se ptal paní hygieničky na opatření, oni čekají na výsledky testování ve školách a potom se vše vyhodnotí a dle toho se rozhodne. V této chvíli není žádný návrh na jakákoliv opatření, ale pokud by k nim došlo, bylo by to lokálně dle výskytu nákazy,“ uvedl v dané souvislosti Babiš.

Varianta delta převažuje, objevují se nové mutace

V Česku již ze dvou třetin převládá varianta koronaviru označovaná jako delta, která je výrazně nakažlivější než původní varianta koronaviru a také než předešlá tzv. britská mutace. Podle slov Heleny Jiřincové, vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu, se pak na území Česka vyskytují i varianty další. Laboratoře provádějící tzv. diskriminační PCR testy, které se na určení dalších variant viru zaměřují, by pak dle doporučení SZÚ měly provádět testování minimálně dvou dalších variant, dle Jiřincové je však ideální počet až pět mutací. Záměrem identifikace dalších variant koronaviru je lepší přehled o šíření nákazy – a ulehčení práce epidemiologům tak, aby měli lepší výchozí bod pro trasování.

V Česku tedy dle laboratoří narůstá i výskyt subvarianty označované jako delta plus – s tou se již potýká i Izrael, ale také USA a Velká Británie. „Výskyt mutací je vlastně snahou viru utéct z toho imunitního rozložení. Rozhodně za to ale nemohou očkovaní, ale globálně nastavená imunita a také to, že pomalu očkujeme,“ shrnula Jiřincová s tím, že kdyby bylo možné naočkovat kompletní populaci v jeden jediný den, evoluce viru by vypadala výrazně jinak. „Pokud očkujeme postupně a jsou tu místa s vysokou virovou náloží, tak tam dáváme viru potenciál k evoluci a větší pole, kam může variovat,“ uzavřela.

Průběh očkování

Očkování přitom stále zpomaluje – a aktuálně má za sebou plnou vakcinaci jen cca 5,8 milionu Čechů. Během včerejška pak byla vakcína proti nákaze koronavirem podána cca 16 tisícům lidí, přičemž dochází nejen k postupnému opadání zájmu o očkování, ale také souvisejícímu uzavírání velkokapacitních očkovacích center – vakcinace by se totiž do budoucna měla přesunout zpět do nemocnic a do ordinací praktických lékařů. Od 20. září bude navíc otevřena možnost registrace k podání třetí dávky očkování – což ministerstvo zdravotnictví doporučuje zejména osobám ve věku nad 65 let.