Parkování v přírodě vám může prodražit kuna. Zvažte pojištění. Kuna povinnná vs. kuna havarijní

Ilustrační foto. Pixnio, free image

Pobyty v přírodě vyhledává čím dál tím více lidí. Pokud však jedete autem, kterému nemůžete zajistit pokojný spánek v garáži, nýbrž ho necháte napospas večerním zákonům divočiny, můžete být druhého dne nemile překvapeni. Pod kapotou vašeho motorového miláčka se totiž může zabydlet nezvaný host v podobě kuny. A vězte, že když se tento tvor rozšoupne, dokáže vám zničit auto více než středně výkonný vandal. Boj s kunou není lehký a rozhodně nemusí být pravidlem, že tento chlupatý soupeř bude poraženým. Kdy a jakou zvážit pojistku? Záleží na okolnostech…

Kuní jídelníček

Když se podíváte do Wikipedie, co žere kuna, zjistíte, že má pestrý a výživně vyvážený jídelníček – počínaje hmyzem a žábami, přes ptáky, lesní plody a králíky či zajíci konče. Její nejoblíbenější pochoutkou jsou prý veverky. Wikipedie si sice jako zdroje informací velmi cením, ale potravu kuny poněkud odflákla. Neuvedla totiž to nejdůležitější – kuna miluje útroby auta. A pokud chcete vědět, co má úplně nejraději, pak jsou to kabeláže, hadičky, těsnění a polstrování právě VAŠEHO auta!

Proč právě auta

Kuna vyhledává auto primárně kvůli tepla, které sálá z rozehřátého motoru. Takže pokud za chladnějšího večera zaparkujete na klidném místě, je velká pravděpodobnost, že se přijde ohřát a při té příležitosti také ochutná vaše auto. Navíc pokud se jí někde zalíbí, ráda se vrací.

Pojištění proti kunám

Ke spáchání škody za desetitisíce korun kuně bohatě stačí i jedna jediná návštěva. Na internetu sice najdete spoustu rad, jak kunu zaplašit, nicméně žádná z nich nefunguje stoprocentně. Takže rozhodně není od věci uvažovat o pojištění, a to zejména pokud je vaše auto novějšího data. Pojišťovny však nenabízejí kuní pojistku. Musíte pátrat po zcela jiném názvu, nejčastěji se jedná o „okus měkkých částí vozidla“ nebo „poškození stojícího vozidla zvířetem“ a zjistit, co si pod nimi přesně daná pojišťovna představuje. Pozor však, známé pojištění střetu vozidla se zvěří vám v tomto případě nepomůže, protože se týká zvěře, kterou srazíte během jízdy. Ledaže by se jednalo o situaci, kdy by vám kuna vběhla do cesty, vy např. prudce zabrzdili, srazili ji a poškodili si auto.

Kuna povinná vs. kuna havarijní

Pojištění uvedených rizik může být součástí havarijního pojištění nebo může být připojištěním k povinnému ručení. Je tedy lepší kuna z havarijka, nebo z připojištění k povinnému ručení? Musíte zvážit dva faktory:

  • výše spoluúčasti;

  • limit, do kterého je škoda hrazena.

Vezměme nyní příklad z konkrétně sjednané pojistky nejmenovaného klienta. U připojištění k povinnému ručení je spoluúčast 500 Kč, přičemž škoda je kryta do výše 30 000 Kč. U havarijka je spolúčast ve výši 5 % ze vzniklé škody, min. 5 000 Kč, přičemž strop škody je aktuální cena auta.

Pokud vám kuna způsobí škodu do 30 000 Kč, pak je v daném případě výhodnější zvolit připojištění k povinnému ručení, kdy zaplatíte spoluúčast pouze 500 Kč, na rozdíl od havarijka, kdy by se jednalo o spoluúčast ve výši 5 000 Kč.

Může vás zajímat:

Překročení rychlosti – nejčastější dopravní přestupek. Kolik za něj zaplatíte a o kolik bodů vás připraví?