Skrytá nebezpečí e-receptů. Rozhodně je nepodceňujte, může jít o život!

Ilustrační foto. PxHere, free image

Elektronické recepty, za jejichž mohutný rozvoj vděčíme Době kovidové, velmi usnadnily život pacientům. Už nemusíme kvůli papírového receptu trávit hodiny v čekárnách, aby nám ho pak sestřička během dvou vteřin prostrčila pootevřenými dveřmi ordinace. Je zde však několik zádrhelů, které se občas přihodí a které mohou v lepším případě způsobit komplikace, v horším případě ohrozit život.

Papírový vs. elektronický

Velkou výhodou klasického papírového receptu bylo, že uváděl jméno pacienta, názvy předepsaných léků a další detaily. Takže již samotný pacient si mohl zkontrolovat, jestli vše souhlasí a ihned upozornit lékaře na problém. Tyto informace na e-receptu však nenajdete. Přijde vám pouze stručná zpráva s kódem, a to mnohdy až několik hodin poté, co opustíte ordinaci. Povinností lékárníka samozřejmě je sdělit vám pro kontrolu, komu jsou léky určeny, v jakém množství jsou předepsány a jak je užívat. Takže vše by mělo být v pořádku, jenže toto je ideální stav, který v praxi mnohdy nefunguje. Někdy stačí chvíle nepozornosti, jak ze strany pacienta či lékárníka, jindy se splete i samotný lékař…

Chybějící léky

Osobně jsem se zúčastnila obou případů, které nyní popíšu. Lékařka vyšetřovala pana Nemocného, jestli netrpí vážnými poruchami paměti. Při jeho odchodu mu sdělila, že léky zašle e-receptem. Recept naštěstí dorazil během dvaceti minut, takže nás zastihl ještě v autě. Lék jsem tedy mohla ihned vyzvednout a předat panu Nemocnému. Ten však nesouhlasně konstatoval, že jeden lék chybí. Vzhledem k podezření na jeho problémy s pamětí, jsem si nebyla jista, na kolik brát tento údaj vážně. Pro jistotu jsem ale do ordinace zavolala. Po hodině, kdy už byl pan Nemocný doma a já v práci, jsem obdržela e-recept na druhý lék s omluvou, že paní doktorka na něj zapomněla. Znamenalo to další cestu do lékárny a k panu Nemocnému. Případ měl šťastný konec, jeho řešení vyžadovalo akorát čas a energii navíc. Co by se ale stalo, kdyby si pan Nemocný chybějícího léku nevšiml a přestal ho užívat? Zejména u starších lidí, kteří užívají velké množství léků (i 10 denně!) a často se v nich vůbec nevyznají, je toto velmi pravděpodobné.

Záměna, která může být osudná

Pan Nemocný má manželku Lenku. Protože je nepohyblivá, její praktická lékařka ji zaslala docházející léky e-receptem. Během jednoho dopoledne přišly na mobil na dva e-recepty. Samozřejmě z nich nepoznáte, o jaké léky jde a už vůbec ne, kdo a komu je zaslal. V lékárně se mě lékárnice zeptala, zdali se jedná o léky pro paní Nemocnou, na což jsem přikývla. Obdržela jsem dva druhy léků a přivezla je paní Nemocné. Ta užívá denně 11 druhů léků (včetně lékařem doporučených výživových doplňků) v celkovém množství 17 tablet za den a je v péči šesti odborných lékařů. Ukázalo se, že mnou přivezený lék však paní Nemocná ve své doma vyrobené tabulce léků (díky, které ví, co a kdy užívat) nemá. Jednalo se však o doplněk železa, takže jsme usoudily, že se asi na posledních odběrech ukázal jeho nedostatek. Paní Nemocná ho tedy začala užívat. Asi po týdnu jsme jeli na plánované vyšetření k odbornému lékaři, který však mimo jiné konstatoval, že laboratorní výsledky jsou v normě, a tudíž užívání železa není vůbec opodstatněné. Takže jsme kontaktovali praktickou lékařku. Jaké však bylo naše překvapení, když nám řekla, že ona žádný e-recept na železo neposlala!!!

Nešťastná souhra náhod

Nakonec se ukázalo, že záhadný e-recept na železo zaslala omylem lékařka pana Nemocného. Překlepla se v telefonním čísle, na které e-recept odeslala. Nešťastné železo patřilo paní Martě Nemocné, která figurovala v počítači v těsné blízkosti pana Nemocného. Lékárnice viděla stejné příjmení, ale nezaregistrovala rozdíl v křestním jméně na receptech. Co by se ale mohlo stát, kdyby se nejednalo o relativně neškodné železo, ale jiný lék, navíc v kombinaci s velkým množstvím všech ostatních léků, které paní Nemocná užívá? Odpověď raději nechci ani domyslet.

Přitom by stačilo tak málo

Nemá cenu nikoho obviňovat. Splést se může každý. Navíc komunikace v lékárnách přes roušky a plexisklo k bezchybnému předání informací také příliš nepřispívá. Nebylo by rozhodně lepší, kdyby e-recept, který přistane v našich mobilech, obsahoval alespoň ty nejzákladnější údaje? Pak by určitě výrazně klesl počet podobných případů.

Poznámka autora: Jména osob jsou smyšlená.

Může vás zajímat:

Recepty, žádanky na rehabilitace a poukazy na brýle či jiné zdravotní pomůcky. Jak dlouho platí podle nového?