Pozor na pojistky. Cena, za kterou je uzavřete, nemusí platit napořád. Výše platby druhý rok často překvapí

Ilustrační foto. Shutterstock

Pojištění nemovitosti, zejména té, v které bydlíme, většinou bereme jako nutné zlo. Nejsme nadšeni, že pojistka každoročně ukusuje z našich financí. Na druhou stranu riskovat ztrátu střechy nad hlavou si žádný, alespoň průměrně rozumný, jedinec nedovolí. Důležitým kritériem pojištění je pro mnoho zákazníků cena, protože roční pojištění bytu či domu se nepočítá na stovky, ale tisíce. A bude ještě hůř. Ceny stavebních materiálů všeobecně rostou a k tomu všemu k nám už dorazilo i tornádo. Pojišťovny mají důvod své produkty zdražovat. Čím větší majetek budeme potřebovat pojistit, tím hlouběji budeme muset sáhnout do kapsy. Pozor však na častý omyl. Pokud se nám podaří sjednat novou pojistku za příznivou cenu, neznamená to nutně, že máme vystaráno na několik let dopředu. Je potřeba číst pečlivě smlouvu, jinak můžeme být velmi nemile zaskočeni.

Pojistka s překvapením – příběh ze života

Pan Marek loni uzavřel novou pojistku na byt, protože se stěhoval. Když už musel řešit pojištění bytu, rozhodl se také aktualizovat již notně zastaralou pojistku na svou chatu. Navštívil dvě pojišťovny, které mu přišly důvěryhodné. Porovnal cenové nabídky, vybral si tu příznivější a uzavřel spokojeně pojištění. U družstevního bytu uzavřel pojištění domácnosti v ceně 1 500 Kč na rok. U chaty uzavřel pojištění staveb a pojištění rekreační domácnosti, vše za 2 100 Kč na rok. Pracovnice pojišťovny mu sdělila spoustu informací, včetně té, že má sjednanou smlouvu s automatickou obnovou. Vypovědět ji může nejméně 6 týdnů před uplynutím pojistného období, což je jeden rok. Marek si jen pomyslel, že ho ani nenapadne nic vypovídat. Ceny mu přišly velmi rozumné.

Jaké bylo však jeho překvapení, když mu letos přišlo upozornění ohledně blížící se splatnosti obou pojistek, ovšem v podstatně jiné výši. U pojištění domácnosti bytu byla částka 2 000 Kč a u chaty 4 100 Kč.

Bonusy za to, sleva za ono

V podobné situaci, tedy stejně nepříjemně zaskočeni jako Marek, se ocitá celá řada klientů. Vysvětlení je však velmi jednoduché. Pojišťovny k novému sjednání smlouvy nabízejí často řadu výhod, např. bonus ve výši 30 až 50 % z ceny pojištění, jednorázovou slevu 500 Kč. Tato zvýhodnění však velmi často platí jen při sjednání smlouvy, tedy pro první pojistné období. Ostatně vše musí být uvedeno ve smlouvě. Zde je také uvedena tzv. prolongace, tedy údaj, jestli se smlouva po uplynutí pojistného období automaticky prodlouží, pokud klient nepodá v určité lhůtě výpověď.

Nečíst smlouvu se často prodraží

Jelikož Marek smlouvu v dané lhůtě nevypověděl, došlo k jejímu prodloužení o další pojistné období, ovšem již za cenu bez počátečních bonusů. Tím se Markovi roční pojistné u obou pojistek dohromady zvedlo o 2 500 Kč, což není zanedbatelná částka.

Může vás zajímat:

Jak zjistit, jestli vám hrozí velká voda? Využijte mapy povodňových rizik pro pojišťovny