KORONAVIRUS: Přibylo nejvíce nakažených od května, ministerstvo zdravotnictví objednalo vakcíny pro děti od 5 let

Zdroj: pxhere

Česko – Koronavirus jen tak nezmizí, přesně na to odborníci upozorňují prakticky od počátku pandemie. Není tedy divu, že nákaza se Českem stále šíří a (ruku v ruce s nástupem podzimu, kdy dochází také obecně k nárůstu lidí s respiračními onemocněními) v poslední době zvolna posiluje. Naopak očkování, které prokazatelně nejenže šíření nákazy brzdí, ale především je prevencí před těžkým průběhem nemoci a také smrtí, zpomaluje. Možná ale s čísly zahýbe nová možnost očkovat také děti starší pěti let – vakcíny jsou totiž již na cestě.

Aktuální epidemická situace

Úterý je obecně dnem, kdy jsou registrovány nejvyšší přírůstky nově nakažených – nejinak tomu tedy bylo i včera. Hygienici tak zaznamenali 599 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší číslo za poslední téměř čtyři měsíce. Vzrostlo také tzv. incidenční číslo, to nyní (celorepublikově a v týdenní perspektivě) vzrostlo na 29 nakažených/100 tis. obyvatel. Situace ale není rozhodně tak závažná, jako např. letos na jaře – reprodukční číslo R se totiž zatím stále drží jen lehce nad hodnotou 1. A pozitivní informací je také to, že počty hospitalizovaných (což je ostatně klíčový ukazatel, jelikož cílem je zejména předejít přeplněnosti nemocnic) v souvislosti s koronavirovou nákazou nijak zásadně nerostou. V nemocnicích je tak z důvodu onemocnění covidem-19 hospitalizováno 169 osob, z nichž 26 se potýká s těžkým průběhem. A je také třeba zdůraznit, že drtivá většina z těch, kdo museli vyhledat odbornou lékařskou péči, nebyla očkována.

Zájem o očkování klesá

Právě očkování je prokazatelně cestou, jak vrátit „život do normálu“ – bohužel zájem o vakcínu v Česku po prvním náporu významně klesá. Ti, co se naočkovat chtěli, tak již učinili – a zbytek populace vakcínu z různých důvodů odmítá, a tak je poměrně těžké počty očkovaných navyšovat. Aktuálně je přitom v Česku plně naočkováno jen cca 5,9 milionu lidí (tj. přibližně 55 % populace) – a zatímco ještě před prázdninami byly vakcíny aplikovány právě kvůli velkému zájmu i ve velkokapacitních očkovacích centrech (kdy denně bylo podáno i 100 tis. dávek), nyní zájem o očkování opadl a denně je tak vakcína podána v průměru 5-10 tisícům lidí. Ačkoliv cílem je dosáhnout proočkovanosti alespoň kolem 75 %, tímto tempem je to hranice dosažitelná velmi obtížně. Ke zrychlení by však přeci jen mohlo dojít – a to díky tomu, že společnost Pfizer/BioNTech zveřejnila výsledky klinické studie zaměřené na očkování dětí starších 5 let, dle níž je vakcinace této skupiny bezpečná a přínosná.

Vakcína vhodná i pro děti od 5 let

Ačkoliv očkovací látka pro děti od 5 do 11 let prozatím nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA), ministerstvo zdravotnictví již předobjednalo na 700 tisíc dávek, což je množství, které by mělo stačit na očkování cca 80 % všech dětí v této věkové kategorii. „Dokud nebude vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou, očkovat se s ní nebude,“ ubezpečil ministr zdravotnictví Vojtěch.  Jsou však již i země, které na toto schválení nečekají, např. na Slovensku je tak očkování pro děti plošně dostupné již od 9. září. Děti od pěti let je pak možné očkovat i v Izraeli – tam jsou ale vakcíny určeny jen dětem, kterým by v případě nákazy hrozily závažné komplikace. Tento postup pak připustil i ministr Vojtěch a tím, že bude plně na zvážení lékařů, zda vakcínu „rizikovým dětem“ podají i bez schválení EMA (což je de facto stejný postu jako v případě dalších zatím neschválených léků).