Operace šedého zákalu ve vyšším věku mine málokoho. Na co se připravit? Na jaké problémy můžete narazit?

Ilustrační foto. Pixabay, free image.

Šedý zákal patří k nejčastějším onemocněním očí. Po 75. roce života jím trpí téměř celé tři čtvrtiny lidí. Jak operace probíhá a co je po ní nutné dodržovat? A na jaké problémy můžete narazit? V článku popisuji vlastní zkušenosti, kdy jsem fungovala jako doprovod 77leté pacientky na vozíčku.

Zhoršující se vidění

Odborně se toto onemocnění nazývá katarakta a je většinou spojeno s přirozeným stárnutím oční čočky. Nejčastěji se vyskytuje po 65. roku věku. Dochází při něm k zakalení oční čočky, která je za normálních okolností čirá. Zakalení se postupně zvětšuje a vidění se zhoršuje. Obraz se stává zamlženým, rozostřeným a ztrácí se sytost barev. V nejhorším případě hrozí oslepnutí.

Jak se dnes operuje

Naštěstí se tento problém dá odstranit operací. V dnešní době se jedná o rutinní zákrok trvající 15 až 20 min. Zpravidla se provádí ambulantně. Takže přijedete brzy ráno a za pár hodin odjíždíte domů. Velkou výhodou je, že probíhá v lokální anestezii, která nezatěžuje organismus staršího člověka tolik, jako celková narkóza. Při vlastní operaci tedy pacient necítí žádnou bolest. Ta se dostaví později, až když přestanou kapky proti bolesti účinkovat. Většinou se však nejedná o nic hrozného a postupně odezní.

Před operací

K operaci je nutno doložit předoperační vyšetření. Před samotnou operací vám zpravidla na očním pracovišti provedou různá oční vyšetření. Znamená to, že budete přesedat od jednoho přístroje k druhému a koukat do něj. Je důležité vydržet chvíli nemrkat, aby přístroj mohl provést kvalitní vyšetření. Pak vám budou do oka hojně kapány kapky. Oko je totiž potřeba dezinfikovat a znecitlivět. Některá pracoviště nechávají pacienty kapat antibiotické kapky již tři dny před zákrokem jako prevenci infekce.

Po operaci

„Moje“ pacientka opustila operační místnost se zalepeným okem. Sterilní krytí oka se nesmělo sundávat až do následující kontroly příštího dopoledne. Po operaci se tedy do oka celý den nic nekapalo. Pokud uvedená kontrola dopadne dobře, začnete kapat jen antibiotické oční kapky, a to 5x denně cca co 3 hodiny. V noci se nekape, pacienti se nechávají raději vyspat. Takto často se kape až do příští kontroly, která v našem případě následuje po týdnu. Pokud je vše v pořádku, lékař postupně sníží frekvenci kapání a kontrol. Protože bylo postiženo i druhé oko, jeho operace byla naplánovaná s týdenním odstupem po první.

Oko musíte chránit

Po operaci je nutné oko chránit, protože je velmi citlivé. Pacienti by se měli vyhýbat prašnému prostředí, větru, slunci, pylu a jiným alergizujícím podnětům. Oku může také velmi vadit cigaretový kouř. Zpočátku se oko doporučuje chránit před ostrým světlem tmavými brýlemi. Je zakázáno zvedat těžké věci, pracovat v předklonu nebo náročnější fyzická aktivita (např. posilování) a nedoporučuje se spát na břiše na operované straně. Naopak lehké domácí práce nevadí. Pokyny povolují procházku, čtení nebo sledování TV. Rozhodně to však není radno přehánět, je potřeba respektovat únavu očí.

Osobní postřehy aneb Co vám nikdo neřekne

U vyšetřovacích přístrojů jsou často umístěny otočné židličky bez opěrky zad. Starší lidé však mívají problémy s rovnováhou, takže jim hrozí pád. Velký problém bude mít vozíčkář. Většina vyšetřovacích přístrojů totiž není konstruována tak, aby vyšetřila člověka na vozíčku. Vozíček k nim (na rozdíl od židle) těsně nepřirazíte. Problémem může být i to, že operace zpravidla probíhá vleže. Pokud je např. pacient ochrnutý, je potřeba předem konzultovat, jestli ho je personál schopen z vozíčku přemístit a jestli pacient dobu potřebnou pro zákrok „uleží“ v potřebné poloze.

Problém, s kterým se nepočítá

Generální problém však může nastat po operaci. Kapky je nutno kapat přibližně tři týdny. Jenže co když si pacient není schopen sám do oka nakapat, např. se mu třesou ruce nebo má ruku ochrnutou? Na tuto otázku mi bylo sděleno: „Nevíme, s tím jsme se ještě nesetkali.“ Zaměstnavatel asi nebude nadšen, pokud mu oznámíte, že vás jakožto pečující osobu tři týdny neuvidí v práci. Musíte tedy pátrat na vlastní pěst. A tak hledám v jednom ze svých dřívějších článků. Jakže se ta služba přesně jmenovala a na koho se obrátit? Pokud vás tento problém také zajímá, informace najdete v odstavci Odběry krve a převazy tohoto článku:

Jak zajistit odbornou péči, když pacient již nezvládne samostatně docházet k lékaři