KORONAVIRUS: I když počty nově nakažených rostou, čísla odpovídají tzv. „realistickému scénáři“. Na ten rizikový naštěstí nedošlo

Zdroj: PIxabay

Česko – Jak bude vypadat epidemická situace na podzim, to byla otázka, kterou se zabývala řada odborníků již v průběhu léta. Ostatně, loni došlo právě v podzimním období k rapidnímu nárůstu nakažených a také zahlcení nemocnic. Nyní se ale zdá – a to navzdory faktu, že nakažení přibývají – že na rizikové scénáře snad nedojde…

Aktuální epidemická situace

Za pondělí potvrdily laboratoře 804 nových případů nákazy koronavirem, což je o 135 více než ve stejný den před týdnem. Dle dat ministerstva zdravotnictví také mírně vzrostly počty hospitalizovaných – těch je v v souvislosti s covidem-19 nyní v nemocnicích 255, z nichž je 40 ve vážném stavu. Zvýšily se i průměrné počty zemřelých na nákazu koronavirem, týdenní hodnoty se tak již (ve srovnání s létem, kdy se jednalo o jednotky případů) přehouply přes desítku. Vzhledem k nárůstu nových covid-pozitivních případů pak postupně narůstá také týdenní incidence, která je aktuálně na hodnotě 43 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel (v pondělí před týdnem to bylo o 11 méně). Lehce ale pokleslo reprodukční číslo R udávající rychlost šíření epidemie, a to z hodnoty 1,36 na 1,31.

Realistický vs. rizikový scénář

Nárůst epidemie ale odborníci očekávali a vlastně předpokládají, že nákaza bude v populaci ještě sílit – zejména pak v následujících dvou až třech týdnech, kdy má mj. začít také výuka na vysokých školách. Nárůst nových případů by však neměl dle odhadů být nijak dramatický – a to nejen vzhledem k tomu, že již téměř 6 milionů lidí má za sebou kompletní očkování, ale také proto, že velká část české populace onemocnění covid-19 prodělala.

Podle slov Ladislava Duška z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku (ÚZIS) je nárůst šíření nákazy v podzimním období logický – a čísla zaznamenávaná v Česku de facto odpovídají vývoji v dalších zemích Evropy.  Jak také Dušek uvedl, aktuálně Česko „kopíruje“ tzv. realistický scénář – ten předpokládal, že nebude dosaženo 70% proočkovanosti populace 18+ a že nákaza bude částečně vakcinaci obcházet, na druhou stranu ale právě vakcíny zabrání těžkému průběhu nemoci. Naopak tzv. rizikový scénář, který pracoval s ještě nižší proočkovaností a šířením nákazy mezi zranitelnými skupinami s oslabenou imunitou se naštěstí nenaplnil. Přesto je s ním do budoucna dle Duška nutné dále pracovat – a to i pro případ, kdy by se situace začala zhoršovat.

Ačkoliv tedy hlavní hygienička Svrčinová tvrdila, že koncem tohoto týdne bude s ministerstvem zdravotnictví jednat o možných (režimových) zpřísněních, ministr Vojtěch následně tuto informaci de facto vyvrátil. „Zhoršení není zdaleka takové, jako bylo v loňském roce. V tuto chvíli nepředpokládáme, že bychom v následujících 14 dnech přistoupili k nějakým zpřísněním,“ uvedl přímo.