Koupě vozu po nehodě nemusí být strašákem. Co a jak si zkontrolovat?


Koupě ojetého vozu je z principu výhodnější než nákup nového automobilu. V některých případech může být vhodné si též cíleně pořídit automobil bouraný. Proč a co byste měli vědět, než se k takovému nákupu rozhodnete?

Ověřte si historii vozu

Na úvod je nutné poznamenat, že již dávno neplatí, že zodpovědný motorista musí od vozu po nehodě dát striktně ruce pryč.
Status „nehavarováno“ je stále ještě pro většinu motoristů klíčový. Nicméně je nutné si uvědomit, že automobil po drobné nehodě, který si prošel kvalitním servisem, nakonec může být v technicky lepším stavu než nehavarovaný vůz s vysokým nájezdem.

Je tedy nezbytné objektivně posoudit individuální parametry konkrétního modelu. V první řadě je na místě se zajímat o historii vozu. K tomuto slouží VIN kód, který představuje pomyslné „rodné číslo“ každého vozidla.

Jde o mezinárodní identifikátor, který je umístěn na karoserii. Tam bývá vyražen přímo nebo na štítku. Pomůže vám prověřit skutečný stav najetých kilometrů i historii nehod a oprav vámi vyhlédnutého automobilu. Slouží i jako spolehlivé vodítko pro nalezení vozů odcizených.

Dnes je již možné ověřit tyto informace prostřednictvím řady online nástrojů rovnou z pohodlí domova. Jednou z možností je i portál www.checkcardna.com.

Nezapomeňte na prohlídku

Dále je nutná důkladná osobní prohlídka vozidla. Mějte na paměti, že vzniklé škody nemusejí být průměrnému laikovi nikterak patrné. Navíc se někteří neseriózní prodejci snaží poškození maskovat různými „kosmetickými“ opravami.

Je nezbytné zhodnotit interiér a exteriér. Zejména drobné škrábance a promáčkliny patří ke snadno řešitelným druhům závad, které nepředstavují překážku v koupi. Patrné bývají například na kapotě nebo na blatnících vozu.

V optimálním případě byste s sebou na prohlídku měli vzít zkušeného mechanika, který dokáže stav vozu zodpovědně posoudit. Zcela vyloučené by mělo být pořizování vozidla, které již za sebou má tzv. konstrukční smrt, tedy postrádá aktivní či pasivní ochranu posádky

Navíc byste se neměli vyhýbat testovací jízdě, během níž vozidlo posoudíte i vy sami a zjistíte, zda vám vyhovuje. To je zcela nejdůležitější a pomůže vám to se rozhodnout, zda je inzerovaná cena adekvátní vzhledem ke stavu auta a tomu, co od něj očekáváte.

Vždy samozřejmě musíte počítat s tím, že stále existuje riziko skrytých závad a že nemáte jistotu, že opravy budou provedeny dostatečně kvalitně. Jste-li si těchto rizik vědomi, může pro vás však být nákup vozu po nehodě vhodnou alternativou, která vám pomůže ušetřit.