Smart žrouti elektřiny – nenápadní, zato vytrvalí. Mnohdy nás o nich ani nenapadne přemýšlet

Pro moderní domácnost je typické, že v ní neustále něco svítí nebo alespoň bliká. Velká část elektrospotřebičů je připravená plnit naše pokyny na počkání. Na dálku můžeme zapnout nejen televizi, ale také pračku. Mikrovlnná trouba je tak „smart“, že nám na svém digitálním displeji neustále připomíná, kolik je hodin. Společně s ní toto činí nejméně další tři spotřebiče v téže místnosti. Počítač a tiskárnu zpravidla zapneme ráno a vypneme až večer, i když je půl dne nepoužíváme. Wifi router běží mnohdy nonstop i v noci. A pak přijde účet za elektřinu. Ten zpravidla nepatří ke zprávám, na které bychom se příliš těšili. Většinou si říkáme: „Už zase platíme více než loni? Jak je to možné? Vždyť si pořizujeme jen samé úsporné přístroje.“ Na vině rozhodně nemusí být jen zvýšená cena elektřiny.

Lednice či mrazák nejsou jediní žrouti

Důvodem, proč máme větší spotřebu elektřiny, než bychom mohli mít, často nebývají klasičtí žrouti elektrické energie, jako pračka či lednice. Zde se chováme většinou velmi uvědoměle. Pořizujeme si výrobky z úsporné kategorie a jsme ochotni si za ně i připlatit. Co však nesledujeme, jsou spotřebiče s malým odběrem. Většinou nad jejich provozem mávneme rukou s tím, že nic nežerou. A pak je tady také nenápadně se tvářící stand-by režim.

Internet

V mnoha domácnostech „jede“ wifi nonstop 24 hodin denně. Počítač zpravidla na noc vypínáme, ovšem přes den ho většinou jen uspíme. Obdobně jsme na tom s notebookem či tiskárnou. Jenže wifi router má v klidovém stavu (je zapnutý, ale nikdo ho nepoužívá) spotřebu přibližně 12 W za hodinu. V nedávném článku jsme spočetli, že kdybychom ho vypínali alespoň po dobu našeho spánku, tj. na 8 hod denně, ušetřili bychom za rok přibližně 35 kWh (12 Wh x 8 hod x 365 dní), tedy 175 Kč ročně. Orientačně počítáme s velmi výhodnou cenou, a to 5 Kč/kWh, která dle nových ceníků již brzy nebude běžně dostupná. (V reálu můžete počítat i s cenou dvojnásobnou, což je i můj případ, a to mám výhodně fixované tarify.) Pokud bychom se dokázali smířit jen s provozem 12 hod za den, pak úspora by vzrostla na 53 kWh, tj. 262 Kč/rok. (V mém případě dvojnásobek, tj. 524 Kč.)

Počítač

Výkonnější počítač, který náš potomek plně vytíží hraním her, anebo méně výkonný PC avšak staršího data, může mít hodinovou spotřebu i 250 W. Dále je potřeba připočítat odběr obrazovky a reproduktorů. Dospělý uživatel patrně stráví méně času hraním počítačových her náročných na grafiku, avšak neobejde se bez tiskárny či skeneru. Pokud jede stolní počítač s příslušenstvím jen 4 hodiny denně při orientační spotřebě 250 W, za rok spotřebujeme 365 Kwh (250 Wh x 4 hod x 365 dní) a zaplatíme 1 825 Kč. (V mém případě 3 650 Kč.)

Stand-by režim

Režim pohotovosti znamená, že přístroj je po zapnutí schopen okamžitě přejít do plného fungování. Většinou stačí s tisknout tlačítko na dálkovém ovladači. Tento režim však není zadarmo. I v něm přístroje odebírají elektřinu. Dle evropských předpisů přístroj v tomto režimu nesmí mít vyšší spotřebu než 0,5 W, v případě přístroje s displejem pak 1 W. Takže současný televizor a DWD přehrávač (bez displeje) mají každý spotřebu 0,5 W. Spotřeba 1 W se bude týkat rádia s hodinami, mikrovlnné trouby s hodinami, kávovaru s displejem, myčky a pračky s displejem. (U zastaralých typů to může být mnohem více.)

Jedna domácnost má běžně alespoň dvě televize, rádia a notebooky. Takže klidně počítejme se souhrnnou spotřebou 10 W za hodinu. Jejich roční stand-by provoz vyjde na 88 kWh (10 Wh x 24 hod x 365 dní), tedy 440 Kč. (V mém případě 880 Kč.)

Ačkoli se to nezdá, nenápadně přibývá wat k watu a naše výdaje za elektřinu rostou. Jak již bylo řečeno, cenu 5 Kč/kWh již brzy běžně neseženete (jednalo se o průměrnou cenu uváděnou na internetu, která nebyla plně aktualizovaná). V reálu tedy spíše očekávejte, že celková orientační cena se bude blížit mému aktuálnímu propočtu, tedy klidně i dvojnásobku. Pro výslednou cenu je vždy důležité mít vhodně nastavenou smlouvu právě vám na míru.

Mohlo by vás zajímat:

Ceny elektřiny rostou. Na kolik vás přijde zbytečný provoz wifi routeru