KORONAVIRUS: Česko se blíží hranici, kdy by měla být zavedena plošná opatření. Hlavní hygienička s nimi ale zatím vyčkává

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemická situace v Česku se zvolna, ale jistě zhoršuje. Vzhledem k sedmidenní incidenci by již dokonce brzy měla být zavedena plošná opatření, minimálně v některých krajích již hodnoty vytyčené limity dávno přesáhly. Hlavní hygienička a ani ministerstvo však minimálně zatím s žádnými novými opatřeními nepočítají.

Aktuální epidemická situace

Včera laboratoře potvrdily 1345 nových případů nákazy koronavirem, což je narůst dvakrát vyšší než před týdnem a také nejvyšší od 11. května letošního roku. V nemocnicích je vzhledem ke komplikacím s covidem-19 hospitalizováno 373 pacientů, z nichž je 68 ve vážném stavu – tyto údaje se ale ještě v čase zpětně mění, počty tedy mohou být reálně o desítky vyšší. Ačkoliv odborníci nárůst epidemie očekávali, je otázkou, zda počítali s mezitýdenním nárůstem, který při srovnání tohoto a předchozího pondělí činí téměř 500 nakažených. Ze statistik je navíc patrné, že k nejvyšším přírůstkům dochází v úterý, počty případů tedy i nadále porostou, než se na konci týdne dočasně stabilizují.

Jelikož důležitým ukazatelem je incidence nákazy, tedy počet nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel, je jistě namístě věnovat této hodnotě také bližší pozornost. Aktuálně se totiž sedmidenní celostátní incidence vyhoupla na hodnotu 61/100, přičemž hranice pro plošné testování ve školách a firmách je 75/100 tis. Této hodnoty pravděpodobně Česko dosáhne v nejbližších dnech, dle predikcí nejpozději během příštího týdne.

Počty nově nakažených navíc nejvíce rostou v Moravskoslezském a Jihočeském kraji, kdy v prvním jmenovaném již týdenní incidence překročila i hodnotu 100/100 tis. (činí konkrétně 105 případů na 100 tis. obyvatel) a hranici 75 nakažených/100 tis. obyvatel již překročila i Praha. V těchto regionech by se tedy v souladu se strategií ministerstva zdravotnictví již měla začít zavádět lokální opatření – např. testování ve školách či firmách. Žádná opatření ale minimálně prozatím na stole nejsou, a to jak na úrovni lokální, tak ani celostátní.

Hlavní hygienička: plošná opatření zatím nejsou třeba

Podle slov hlavní hygieničky Pavly Svrčinové však aktuálně není situace taková, aby bylo nutné jakákoliv plošná opatření, a to včetně preventivního testování, zavádět. „Zatím jsme se na centrálním řídícím týmu dohodli, že plošné testování nebude, poradu s krajskými řediteli budu mít tento týden v pátek a také v pondělí týden následující, budeme o tom diskutovat. Opatření jsou zcela na rozhodnutí krajských hygienických stanic – my ale jejich rozhodnutí musíme schválit, takže bychom byli informováni předem. Žádné takové rozhodnutí jsme ale zatím neobdrželi,“ upřesnila.

Svrčinová také doplnila, že se spojila s MŠMT, přičemž panuje shoda, že incidence zatím na hranici 75/100 tis. není, a tak není namístě začít s plošným testování žáků a studentů. „Zohledňujeme nejen incidenci, ale také počet hospitalizovaných, těch, co jsou na JIP a také procento pozitivity testů, které je nyní v hraničních oblastech kolem 5 %,“ shrnula. Mezi nemocnými pak dle jejích slov převažují neočkované osoby – což platí zejména pro hospitalizované. „Protektivní efekt očkování je velmi dobrý, buď očkovaní neonemocní vůbec, nebo je průběh nemoci mírnější,“ zdůraznila také s tím, že proočkovanost v Česku bohužel není zrovna uspokojivá a je tak jednoznačně třeba, aby se nechaly naočkovat zejména starší generace.

Dle aktuálních dat přitom zájem o podání první dávky očkování setrvale klesá a pohybuje se v řádech nižších tisíců. Většina těch, kdo na očkování míří, jsou navíc lidé ve věku pod 35 let, přičemž mezi rizikovější skupinou seniorů ve věku nad 60 let je stále téměř půl milionu těch, kteří chránění vakcínou proti koronaviru nejsou.