Co obsahují makové a ořechové náplně z obchodu. Dali byste si tyto věci do domácí nádivky také?

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com, free image

Mezi nejčastěji kupované hotové náplně do koláčů patří maková a ořechová nádivka. Není divu. Jejich příprava je totiž docela náročná na čas. Nejdříve musíte hlavní surovinu pomlít, mák dokonce navíc povařit, zatímco směs z obchodu většinou stačí jen zředit a šup s ní do koláčů. Pokud ovšem koupíte hotovou nádivku, počítejte s tím, že máku nebo ořechů v ní bude patrně méně, než byste chtěli. Navíc kvalitu již předpřipravené, pomleté suroviny jen stěží posoudíte. Co bude tvořit zbytek? Budou to věci, které byste si do nádivky dali také?

Obsah máku nebo ořechů

Pokud si projdete detailně složení již hotových nádivek, nejvíce vás asi (podobně jako mě) překvapí samotný obsah máku či ořechů. V těch lepších případech obsah máku dosahoval 40 %, většinou se však pohyboval hluboce pod tuto hranici (např. 35 % nebo 32 %). U ořechových nádivek bylo překvapení ještě větší, a to když jsem narazila na výrobky s celkovým obsahem ořechových jader pouze 10 nebo 13 %! Problémem u pomletých surovin je, že nejste schopni posoudit jejich kvalitu. Nepoznáte, jestli mák nebo ořechy nemají např. hořkou chuť, protože přidaný cukr a dochucovadla původní chuť úspěšné překryjí. O pančování kvalitního máku jsme psali zde.

Pořadí surovin

Výrobci uvádějí použité suroviny v pořadí, které odpovídají jejich zastoupení výrobku. Takže na začátku jsou suroviny, kterých je v nádivce nejvíce. Na prvním místě by měl být mák či ořechy, logicky by jich tam mělo být nejvíce. Pokud je zde však cukr, pak výrobek raději vraťte na příslušný pult. Hned na druhém místě zpravidla objevíte cukr a často další sladidlo např. v podobě glukózo-fruktózového sirupu. Dále pak vodu a příměsi, která fungují jako zahušťovadla, resp. slouží k nastavení zředěného objemu náplně.

Zahušťovadla

Podobně jako doma, tak i v továrnách se do nádivky přidává voda, aby bylo výrobku více. (Doma však příliš neředíme a pokud ano, sami si zvolíme, čím náplň zahustíme. Nejčastěji se jedná o rozinky, rozdrcené dětské piškoty nebo ovesné vločky.) Obsah máku či ořechů nám napoví, jak moc výrobce ředí a tudíž musí následně zahušťovat. V průmyslové výrobě obvykle narazíte na některé z těchto surovin: různé druhy mouky (pšeničná, sójová, kukuřičná, rýžová), modifikovaný škrob, sušená mléčná směs. Pšeničné či jiné klíčky, případně otruby. Dále narazíte na různé tuky (např. palmový tuk, řepkový olej) které byste si doma rozhodně do nádivky nepřidávali, protože mák i ořechy jsou samy o sobě na tuky velmi bohaté.

Konzervanty

Zatímco domácí nádivku během pár dní (a když se hodně povede i hodin) sníte, v obchodě musí vydržet měsíce. Takže je potřeba používat suroviny, které se rychle nekazí a které konzervují. A nebývá jich tam málo. Bývají často ještě doplněny protispékavými látkami.

Odstrašující výrobek

Toto složení jedné ořechové náplně od nejmenovaného výrobce budiž odstrašujícím příkladem toho, co můžete v obchodech zakoupit:

Cukr, pšeničná mouka, lísková jádra 10 %, rýžová mouka, slunečnicové semínko, sójová bílkovina, maltodextrin, kukuřičná mouka, sušená mléčná směs (palmový tuk, sušená syrovátka, glukozový sirup, sušené odtučněné mléko, stabilizátor: trifosforečnany, protispékavá látka: fosforečnan vápenatý), aroma, kakao, skořice mletá, jedlá sůl.

Koupit, nebo udělat doma?

Naštěstí existují také kvalitní výrobky, které uvádějí i 50 % máku nebo ořechů, s celkově kvalitním složením výrobku, což se samozřejmě projeví také na chuti. Budete po nich však muset více zapátrat. Cena bude samozřejmě o něco vyšší díky použití kvalitnějších surovin.

Může vás zajímat:

Mák. Skvělá pochoutka, nebo odpad farmaceutické výroby? Na co si při jeho koupi dávat pozor