KORONAVIRUS: Zájem o očkování roste – důvodem jsou plánované změny v protiepidemických opatřeních

Zdroj: PxHere.com

Česko – Koronavirová pandemie v posledních dnech stále posiluje, a to nejen na našem území, ale v podstatě ve všech evropských zemích. Není tedy divu, že přicházejí související protiepidemická opatření, některá z nich navíc těm, kdo ještě nejsou naočkování, mohou poměrně značně zkomplikovat (a prodražit) život. Jak se ovšem zdá, právě tato opatření v konečném důsledku vedla přesně k tomu, čemu se zatím vládě jinými cestami dosáhnout nepodařilo – tedy ke zvýšení zájmu o očkování.

Očkování je prokazatelně v podstatě jedinou cestou, jak s koronavirovou pandemií bojovat – na tom nejenže se shodují odborníci, ale zároveň to dokládají i data. Ačkoliv i očkovaní lidé se samozřejmě mohou koronavirem nakazit, průběh nemoci není v těchto případech tak závažný, vakcína zároveň zásadně snižuje riziko nutnosti hospitalizace v souvislosti s nákazou covidem-19 (a dle některých statistik tvoří plně očkovaní jen cca 0,5 % obětí). I přesto panuje v určité části společnosti vůči vakcíně skepse a Česko tak zatím zdaleka nedosahuje takové proočkovanosti obyvatelstva, jaká by byla třeba k zajištění tzv. kolektivní imunity. Ukončené očkování tak za sebou má něco málo přes šest milionů Čechů/Češek, což je bohužel docela málo (nakolik velký problém může být nízká proočkovanost společnosti, pak dokládá např. situace na Slovensku, tam se již epidemie šíří velmi masivně – proočkováno je totiž jen cca 42 % tamní populace).

V Česku má pak kompletní očkování za sebou 6 043 708 lidí, alespoň první dávka pak byla zároveň podána dalším téměř 105 tisícům. Ačkoliv zájem o vakcíny v posledních týdnech významně klesal a pohyboval se v řádech jednotek tisíc, zdá se, že trend se otáčí – a to pravděpodobně v souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření, dle nichž se nejen zkrátí platnost PCR i antigenních testů, ale také jejich preventivní provádění přestane být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkovací místa tak hlásí poměrně rapidní nárůst zájmu o očkování – zejména pak to, které je prováděno jednodávkovou vakcínou (to je pak poměrně logické, od její aplikace totiž stačí jen dva týdny k tomu, aby se člověk mohl prokazovat potvrzením o bezinfekčnosti).

Za včerejšek tak již bylo podáno téměř 26 000 dávek vakcín, ačkoliv na tomto čísle se částečně podílí i očkování třetí, posilující dávkou, faktem je, že zejména na místech, kde se lze nechat očkovat bez předchozí registrace, se již od včerejška tvoří dlouhé fronty. Do terénu zároveň opět míří i mobilní očkovací týmy, a to zejména do pohraničních oblastí, které obecně platí za ty nejméně proočkované a nákaza se právě zde šíří nejvíce (např. v Moravskoslezském kraji). To je dle slov zástupců krajů možné dané i tím, že právě v pohraničí je malá obslužnost apod.

Epidemická situace

Ačkoliv vládní představitelé zůstávali vzhledem k šíření epidemie poměrně dlouho v klidu, nyní je již patrné, že se epidemická situace začíná rapidně zhoršovat – to ostatně dokládají také denní nárůsty počtů nakažených, které postupně vystoupaly na včerejší téměř čtyři tisíce. Roste také počet hospitalizovaných (těch je již kvůli nákaze koronavirem v nemocnicích více jak 700) a samozřejmě také reprodukční číslo R. To nyní dosahuje k hodnotě 1,79. Podle celoevropských statistik se navíc koronavirus v Česku šíří nejrychleji ze všech zemí Evropské unie, po Česku pak v „žebříčku“ následují Polsko a Maďarsko. Epidemie ale opět sílí prakticky po celém světě. Pandemie tedy neskončila a jediným řešením je právě očkování, právě na tom se shodla i tzv. Skupina C5. V té je kromě Česka sdruženo ještě Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Slovinsko a na této platformě se pravidelně setkávají ministři zahraničí.