Testosteron a zamilovanost. Co se děje s mužským pohlavním hormonem u mužů a žen, když se zamilují?

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com, free image

Ženy a muži bývají často považováni za dvě naprosto odlišné bytosti. U vzhledu nám to vyhovuje, není potřeba, aby žena nosila plnovous do pasu či muž prsa sahající tamtéž. Hůře však již přijímáme odlišnosti v chování a postojích. Jen si vzpomeňme na známou filmovou hlášku: „Václave, proč nejsi moje žena?“ nebo klasický ženský povzdech: „Já ty chlapy snad nikdy nepochopím, a to i přesto, že s jedním už dvacet let žiju!“ Za tuto vzájemnou odlišnost mohou do jisté míry i některé hormony, jejichž hladiny se u obou pohlaví dosti liší. Zajímavý zvrat ale nastává, jakmile se člověk zamiluje.

Zamilovanost dokáže rozhodit i hormony

To, že zamilovanost si dokáže značně pohrát s našimi hormony, ví odborníci již dlouho. A své o tom víme také my sami. Vědci přišli na počátku tohoto století na zajímavý objev. Ačkoli normálně mezi muži a ženami existují hormonální rozdíly, v období zamilovanosti se jejich hladiny vzájemně sblíží.

Poblázněný testosteron

Toto zjištění se týkalo například hormonu testosteronu, který se obecně spojuje s mužskou agresivitou a sexualitou a kterého muži mají více než ženy. Dle vědeckého výzkumu provedeného v Itálii (Donatella Marazziti, the University of Pisa) u zamilovaných mužů dochází k jeho snížení. U žen, které mají normálně hladinu testosteronu nižší, se v období zamilovanosti jeho hladina začne naopak o něco zvyšovat. V podstatě si jdou (alespoň co se týká testosteronu) obě pohlaví naproti. Tato hormonální změna však není stálá, funguje pouze dočasně, ostatně tak jako zamilovanost samotná.

Testosteron u žen

Málo se ví, že nejen muži, ale také ženy potřebují testosteron. Jejich tělo ho však produkuje přibližně 7x méně, správná hladina je však potřebná i pro ně. Pokud dojde k jeho výraznému zvýšení (např. ženy kulturistky, které se dopují „bobulemi“), pak se z žen stávají mužatky, hrubne jim hlas, přibývá ochlupení, rostou svaly. V chování bývá častá zvýšená agresivita, touha po vedení či vysoké ambice. Naopak výrazný pokles testosteronu (např. v důsledku ženského přechodu) často znamená nižší vzrušivost a snížení zájmu o sex. Nebojte se však. U zamilovaných hladiny testosteronu sice poskočí, ale ne natolik extrémně.

Jak to může vypadat v praxi

U mužů tedy v rámci zamilovanosti a snížení hladiny testosteronu může dojít k určitému zjemnění typicky mužských rysů chování, zatímco ženy se stanou „tvrdšími“. Prakticky si můžeme například představit, že muž bude něžnější, objeví se u něj sklon k romantice, bude se více zajímat o partnerčino vnímání, a žena se stane ráznější nebo třeba v sobě objeví mužský smysl pro humor.

Možná je to plán

Jedno z možných vysvětlení říká, že příroda toto činí záměrně. V období zamilovanosti redukuje rozdíly mezi ženou a mužem proto, aby je sblížila, a takto podnítila jejich reprodukční ochotu, tedy chuť se rozmnožovat, a také aby vytvořila pro počatého potomka stabilní zázemí, kdy partneři zůstávají spolu. Tento názor podporuje i zjištění, že v rámci výzkumu nedocházelo k podobným hormonálním výkyvům ani u párů žijících v dlouhodobém svazku, ani u účastníků žijících single, tedy tam, kde žádná zamilovanost nebyla přítomna.

Uvidíme tedy, jaká zjištění přinesou další výzkumy. Faktem ovšem je, že zamilovanost skutečně existuje a že naše chování dokáže značně změnit. A je jen na nás, co si z tohoto „růžového“ období (mimochodem údajně nejčastěji trvá ½ roku až 3 léta) dokážeme zachovat a přenést do další fáze vztahu. Jestli půjde pouze o nostalgické vzpomínky na krásné časy, které neodvratně odvál čas, nebo vzájemný respekt a toleranci a třeba i poklidnou lásku.