Strach ze zdražování je největší za posledních 20 let, po energiích vyletí vzhůru i ceny potravin

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Že ceny zboží v čase průběžně rostou, není nic překvapivého. Ovšem aktuálně se zdá, že růst cen je prakticky neudržitelný – ruku v ruce se zdražováním energií a pohonných hmot skokově vystřelí i ceny potravin. Není tedy divu, že podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu se Češi zdražování obávají nejvíce za posledních dvacet let. Nač je ale třeba reálně se připravit?

Ačkoliv konkrétní predikce vývoje cen zboží k dispozici nejsou (odborníci si totiž již netroufají odhadovat, jak přesně se bude situace zhoršovat, či zlepšovat – a to i vzhledem k nejasnému vývoji epidemie koronaviru, která je klíčovým faktorem zdražování – obavy ze zdražování jsou nepochybně namístě. Růstu cen se obávají nejen domácnosti, kde převládá strach z inflace a zdražování zboží, ale také celý průmysl, a to vzhledem k nedostatku výrobních komponent a jejich dlouhodobé nedostupnosti.

Za co si domácnosti připlatí?

V případě domácností se na nejisté situaci velmi podepisuje energetická krize, která vznikla poměrně nečekaně a náhle. Téměř milionu lidí – bývalých zákazníku alternativního dodavatele energií Bohemia Energy, který ukončil svou činnost – se několikanásobně zvýší ceny energií. Abychom ale byli konkrétní, tak např. domácnost, která donedávna platila měsíční zálohy ve výši 4 000 Kč, nyní čelí jejich skokovému navýšení, a to i na 20 000 Kč. K tomu se přidává inflace a její postupný růst – kdy v důsledku zdražuje naprosto vše. Např. již nyní je zřejmé, že v zimě významně podraží ovoce a zelenina (kvůli cenám energií a pohonných hmot totiž rapidně rostou náklady na pěstování a transport), nárůst cen již oficiálně oznámil koncern Nestlé (v rozmezí od 4 do 13 %, přičemž nejvíce narostou ceny kávy a cereálií), ale i největší česká mlékárna Madeta, která ceny svých produktů navýší od ledna 2022, a to o více jak 10 % (přitom ještě před cca měsícem firma počítala se zdražením jen v řádu jednotek procent). Ceny svých produktů ale navýší i výrobce prémiových jogurtů Hollandia a nárůst cen se nevyhne ani pečivu. Zdražování pak nemine ani segment nápojů – cca 5% růst cen tak již od nového roku avizuje i společnost Kofola. Není tedy divu, že lidé mnohem více než kdy dříve řeší svou finanční situaci.

Problémy v průmyslu

Že problémy jsou propojené, pak ale dokazuje i situace v podnicích, kdy lze říci, že průmysl je ochromen mnohem více, než kdo vůbec čekal. Automobilky významně omezují výrobu, což se podepisuje jak na personální politice, tak i další produkci dodavatelů a subdodavatelů. Ačkoliv problémy automobilového průmyslu jsou viditelné nejvíce, faktem je, že situace se mění prakticky ze dne na den – a řada dalších výrobců tak čelí nedostatku výrobních součástek apod.

Jaké jsou výhledy?

Ačkoliv tedy Český statistický úřad vydá předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí až v pátek, již nyní je jasné, že k očekávané rychlé úzdravě ekonomiky rozhodně nedochází. Ačkoliv další vývoj je relativně těžko predikovatelný, a to i proto, že inflace roste nečekaně rychle, odborníci upozorňují, že specificky krize v energetickém průmyslu nemůže trvat extrémně dlouhou dobu, třeba v řádu několika let. Ceny na burze by se tak údajně mohly uklidnit již v letech 2023/24. Odhady týkající se stabilizace průmyslu jsou pak obtížnější, vše totiž závisí na lockdownech v asijských zemích a celosvětové epidemické situace, k uklidnění by ale i tak mohlo dojít již v polovině roku 2022.