KORONAVIRUS: Snaha o motivaci k očkování zahrne i seniory, dostanou poukazy do lékáren v hodnotě 500 Kč

Zdroj: piqsels

ČESKO – Počty nově nakažených koronavirem v posledních dnech skokově rostou, plní se nemocnice i JIP, řada zdravotnických zařízení opět omezuje poskytování odkladné péče. Není tedy divu, že vzrůstá také tlak na neočkované, kterým se počínaje listopadem běžný život nejen zkomplikuje, ale i prodraží kvůli zpoplatněným testům a zkrácením jejich platnosti. Ruku v ruce s tím tedy zájem o očkování začal růst, jak ale odborníci upozorňují, pro první dávku vakcíny (příp. pro vakcínu jednodávkovou) míří především mladší lidé, pro které jsou stávající opatření již velmi omezující. Tím největším problémem jsou ale neočkovaní senioři, kterých je v Česku přes 400 tisíc. Motivovat k očkování se je nyní rozhodla i VZP.

Největší česká pojišťovna v rámci kampaně na podporu očkování tak nabídne nově očkovaným seniorům nad 65 let poukaz na 500 Kč do lékárny na nákup vitamínů a potravinových doplňků. Seniorů nad 65 let, kteří ještě neabsolvovali ani jednu dávku očkováni a ani neprodělali onemocnění covid-19, je podle údajů Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku stále více jak 400 tisíc, konkrétně v databázi VZP je jich pak z řad klientů téměř 230 tisíc. Senioři, kteří očkování podstoupí do konce února příštího roku, pak mohou o tento příspěvek požádat až do dubna. Informovat své klienty o této možnosti bude VZP prostřednictvím e-mailů a samozřejmě také dopisů, a to již na konci tohoto týdne. Materiál zároveň obsáhne také informace o tom, jak se k očkování registrovat, vedle webu ministerstva zdravotnictví bude zmiňovat také možnost využití bezplatné linky 1221, opominuta nebude ani úloha praktických lékařů.

Je však třeba dodat, že řada vytipovaných seniorů samozřejmě příslušné informace již obdržela, ale podle slov Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů, se očkovat nechce. Jak ale doplnil, celá situace se vyvíjí a lidé – i pod tíhou aktuálního vývoje epidemické situace – své názory také mění. „Problém byl zpočátku v tom, že ze strany pacientů byl minimální zájem. Byl problém sehnat i 10 lidí za týden a využít alespoň jednu ampuli vakcíny, to se změnilo až v minulém týdnu, kdy se zájem skokově navýšil,“ shrnul Šonka s tím, že jen za včerejšek praktici podali okolo 8 tisíc dávek vakcíny, což je oproti předchozím týdnům až osminásobný nárůst. Právě praktici by se přitom podle vlády měli do očkování ještě více zapojit – za každého přesvědčeného seniora tak mají i oni získat odměnu.

Podání monoklonálních látek jako prevence těžkého průběhu covidu

Role praktiků je však důležitá také v určité „prevenci“ těžkého průběhu covidu-19. Právě praktici totiž mohou své pacienty, kterým je covid-19 diagnostikován, odeslat do nemocnice za účelem podání tzv. monoklonálních látek. „Je to koktejl protilátek, který když se včas podá pacientovi, u nějž je předpoklad těžkého průběhu covidu, dokáže průběh onemocnění zmírnit a odvrátit hospitalizaci,“ vysvětlil Šonka s tím, že v podstatě každý pacient s covidem-19 s rizikovými faktory a také všichni nakažení starší 70 let by měli být praktickým lékařem (či lékařem, který provedl diagnostiku) poučeni o této možnosti a v případě souhlasu odesláni do nemocnice, kde jsou tyto látky podávány. Vlastní aplikace trvá cca hodinu – před odchodem domů je ale třeba v nemocnici ještě přibližně hodinu vyčkat. Také v případě monoklonálních látek dochází ke skokovému nárůstu zájmu o jejich podání, v minulém týdnu byly aplikovány více jak dvěma tisícům lidí.