KORONAVIRUS: Omezení pro kulturu a nová pravidla pro lyžařské areály, lockdown na Vánoce ale není ve hře

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Včera laboratoře odhalily 9 460 nových případů nákazy koronavirem, což je o 3 600 více než před týdnem. Hospitalizovaných je 2 300 pacientů, z nichž cca 300 je ve vážném stavu. Největší zátěži čelí Prostějovsko, kde je incidence již na hodnotě 800 nakažených na 100 tis. obyvatel. Není tedy divu, že dnes zasedl Centrální řídící tým a jednal o možnostech dalších opatření.

Ministerstvo zdravotnictví ve svých predikcích pro následující týdny počítá s mezitýdenním nárůstem nově nakažených až o dvojnásobek, takže je možné, že počty nově pozitivních se budou již příští týden pohybovat kolem 15 tis. denně, ve druhé polovině listopadu by to mohlo být až okolo 20 tisíc. To jsou ale čísla, která vycházejí z tzv. rizikového scénáře, po němž pravděpodobně nepůjdeme, jelikož se změnila testovací strategie. Ministr zdravotnictví Vojtěch však navzdory sílící epidemii uvedl, že se s kolegy shodli, že zavádění dalších opatření není namístě – ostatně, další restrikce nezavádějí ani jiné země. Důležité je tedy dle Vojtěchových slov spíše dodržování opatření, která jsou již zavedena.

K jednání se tentokrát připojil i potenciální nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) a členové tzv. Anticovid týmu koalice SPOLU – a v této podobě by se mělo jednat i v týdnech následujících. Dle slov Vojtěcha pak i v tomto případě panuje shoda v postupu. „Máme jednotný názor, jediným řešením situace, v níž se nacházíme, je očkování. Právě očkování je cestou z krize, věřím, že tato kontinuita bude pokračovat. Ačkoliv situace je vážná, musíme vysvětlit veřejnosti, jak by to vypadalo, kdyby tu očkování nebylo. To bychom jen na JIP měli  kolem 1 300 pacientů,“ shrnul Vojtěch s tím, že vakcína před zahlcením JIP objektivně chrání, a kdyby v Česku byla vyšší proočkovanost, v nemocnicích by byla pětina lidí, kteří v nich jsou kvůli covidu dnes. „My nejsme schopni zařídit, aby virus zmizel, vždy tu budou lidé, kteří se nakazí a kteří budou vyžadovat hospitalizaci, ale je patrné, že ochrana, kterou poskytuje vakcína, se vzhledem k možnosti nákazy stále drží kolem 60 %. Silná je stále ochrana před těžkým průběhem,“ doplnil s tím, že posilující dávka je důležitá především pro rizikové skupiny. „Musím říci, že lidé, kteří covid prodělali, jsou v nemocnici vzácně, ti s očkováním v ní jsou v počtech kolem 40 %, jedná se ale o pacienty rizikové, tedy starší a s přidruženými chorobami – což značí, že se účinnost očkování snižuje a třetí posilující dávka je minimálně v určitých případech třeba,“ komentoval pak situaci Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno.

Podoba zpřísnění

Tím, co tedy Vojtěch s hlavní hygieničkou Svrčinovou oznámili, je návrh na zpřísnění již stávajících režimových opatření, tedy zpřísnění požadavků tzv. OTN pro hromadné akce. „Náš návrh je, aby se při účasti do 1 000 osob uznávaly i antigenní testy, na velkých akcích pouze PCR testy. To je první krok, přičemž může být ve hře do budoucna i neuznávání jakýchkoliv testů – to by přišlo podle epidemiologické situace, k čemuž by mohlo dojít třeba po 14denní platnosti tohoto opatření,“ shrnula Svrčinová. Aktuální návrh, pokud jej zítra schválí vláda, bude platný od 22. 11. 2021. Není ale zatím jasné, zda se to bude týkat i akcí sportovních. Hygienička zmiňovala zejména akce kulturní. „Ty návrhy jsou celkem rozumné, nejsou nijak radikální a předpokládám, že budou následovat další týkající se omezení počtu lidí na hromadných akcích. V této situaci je velmi těžké přijímat nějaká opatření, když není vůle lidí tato opatření dodržovat,“ reagoval následně Husa.

Další jednání bylo dle Svrčinové vedeno také s Asociací provozovatelů lyžařských areálů, podmínky budou podobné jako ve všech službách, tedy bude zaveden systém OTN (prokázání bezinfekčnosti potvrzením o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu) při nákupu jízdenek na vleky, namátkově se bude kontrolovat i na vlecích. Pravidla pak budou platná samozřejmě také v hotelech.

Výhledy do budoucna

Aktuálně není veřejně znám žádný konkrétní plán, který by naznačoval, jaký ukazatel sledovat – není tedy jasné, jak moc se musí situace zhoršit, aby došlo ke zpřísnění a ani k jakému. „Jakékoliv lockdowny by přišly do hry, až když bychom došli k nouzovému stavu. Predikce pro vánoční období takové nejsou, ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů, kteří se mohou jít naočkovat,” uvedla ale Svrčinová a dodala, že „lockdown“ by i v tomto případě měl podobu spíše různých omezení týkajících se poskytování služeb.