Pohled na normalizaci očima dítěte, to je hra Hrdý Budžes

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Nelehký život Helenky, které se děti posmívají kvůli její obezitě, mapuje hra Hrdý Budžes od druhé třídy základní školy. Tatínka ani nepoznala a maminka se odmítá podřizovat socialistické morálce, což má vliv na její uměleckou dráhu. Od doby, kdy ve školním rozhlase vyslechla báseň Hrdý Budžes, chce vytrvat a překonat problémy jako on. Ale je to vůbec možné?

Hlavní hrdinka, žákyně druhé třídy základní školy Helenka Součková tatínka Karla vůbec nepoznala. Utekl totiž před nástupem komunistického režimu do Ameriky z důvodů, které Helenka ve svém věku nechápe, a tak mu to zazlívá. Její babička mu sice o ní píše dopisy, ale Helenka ani její maminka Kačenka, jak jí Helenka říká, o tom nechtějí ani slyšet. Mají teď Pepu, Kačenčina manžela, se kterým má Kačenka ještě bratříčka Pepíčka. Oba pracují v divadle, kam za nimi Helenka často chodí. Helenka má ve svém životě spoustu problémů. Kvůli obezitě se jí spolužáci posmívají a navíc její maminka není ochotná podřizovat se tehdejší socialistické morálce. Říká otevřeně své názory i v divadle, což má vliv na její kariéru. Od doby, co Helenka slyšela ve školním rozhlase báseň Hrdý Budžes, chce být jako on, vytrvat a překonat všechny problémy.

Jaké je však Helenčino překvapení, když v závěru hry zjistí, že Budžes nebyl žádný hrdina, ale že spisovatel Stanislav Kostka Neumann jen nabádá: A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. V hlavní roli divadelní hry Hrdý Budžes, jíž byla předlohou kniha Ireny Douskové, uvidíte 9. listopadu od 19. hodin v Metropolu v Českých Budějovicích Báru Hrzánovou.