Letiště u Tábora není v majetku města. Vlastník části pozemku pronajímá

Prostor bývalého letiště Všechov u Tábora (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Táborská veřejnost v poslední době poukazuje na fakt, že plocha bývalého letiště Všechov je v některých částech zaplocena a nedá se tudy podélně jezdit. Ani oplocení však mnohé lidi nezastaví a když narazí na plot, snaží se jej objet přes trávník. Tím ničí cizí majetek. Město Tábor ale sděluje veřejnosti, že letištní plocha není majetkem města. Vlastníkem je Vězeňská služba ČR, která určité části někdejší ranveje pronajímá soukromým podnikatelům.

Jak uvedl mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák, například společnost Dřevošrot tu skladuje štěpku a pronajaté území si raději zaplotila. Na plotě visí cedule: Soukromý pozemek. Vstup zakázán. Střeženo kamerami se záznamem. Upozornění: Majitel objektu je držitelem střelné zbraně.”

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Michal Knot z firmy Dřevošrot vysvětlil, že firma se tu často setkává s krádežemi. Cedule na plotě má tudíž výstražný charakter. Na příjezdu k letišti ve směru od Tábora (když se rovně přejede silnice I/19) je umístěna značka: Slepá ulice. Michal Knot zmínil, že někteří řidiči značku nerespektují, jedou dál. Když narazí na plot, snaží se ho objet po trávníku, čímž ničí cizí majetek. Řidiči rozhodně smějí nadále jezdit po silnici III. třídy 1237 ze Svrabova, která přes letiště prochází napříč v západní části. „Jedná se o veřejně přístupnou pozemní komunikaci, to znamená, že ji nelze uzavřít na základě nájemního vztahu,“ uvedl vedoucí Městského Odboru dopravy Jan Pávek. Tato komunikace
zaplocena není.

Jednu stranu letiště má v nájmu i firma Jiřího Pavláta, která si zde zřídila deponii vápence. Ten pak rozváží zemědělcům na pole. Také Jiří Pavlát zmiňuje krádeže. Připomíná, že část veřejnosti nerespektuje soukromý majetek a mylně se domnívá, že celé letiště je veřejným prostorem. Není – slouží k soukromému podnikání na základě nájemních smluv. Město Tábor nemůže zasahovat do výkonu vlastnických práv.