Inflace (a ceny) poletí ještě vzhůru, finanční krize hrozí pětině Čechů

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Krize na trhu s energiemi a obecně nárůst cen napříč celým spektrem v důsledku inflace, zdá se, nemá konec jen tak na dohled. Bohužel predikce ministerstva financí, ale i centrální banky svědčí o úplném opaku – inflace dle nich totiž ještě poroste. Tvrdě tato situace dopadne až na pětinu Čechů, kteří po uhrazení všech nutných výdajů nebudou schopni nic ušetřit, řada dalších však ani na úhradu nutných výdajů zdroje mít nebude.

Ještě v létě predikovalo ministerstvo financí inflaci na rok 2022 s průměrnou hodnotou 3,2 %, aktuálně se toto číslo prakticky zdvojnásobilo. Shodné stanovisko mají i odborníci z České národní banky (ČNB), ti pak hovoří o hodnotě nepatrně nižší, a to o 5,6 %. Bez ohledu na to, zda se inflace bude pohybovat nad hranicí 6 %, nebo těsně pod ní, v důsledku to znamená poměrně značné snížení životní úrovně, a to i proto, že podle odhadů dojde také ke snížení reálných mezd. Vedle toho bude průběžně docházet i ke znehodnocování finančních prostředků uložených na běžných spořicích účtech – míra inflace totiž již zdaleka převyšuje úroky, které banky u svých spořicích produktů nabízí.

Podle guvernéra ČNB Rusnoka navíc nelze čekat, že by se situace v dohledné době zklidnila, naopak je třeba počítat s tím, že inflace ještě poroste. Do výše inflace se zatím promítá především vysoká cena pohonných hmot, skokové zdražení energií se ale naplno teprve projeví, jelikož např. ČEZ oznámil zdražení o 30 % až od příštího roku. V souladu s dostupnými prognózami je tedy třeba počítat s tím, že vysoká inflace bude trvat i v roce 2022, přičemž centrální bankéři na přelomu roku čekají inflaci až ve výši 7 %. Ačkoliv v dané souvislosti minulý týden zvedla (poměrně výrazně, tedy o 1,25 procentního bodu na 2,75 %) Česká národní banka úrokové sazby, což byl poměrně razantní krok, který si vysloužil např. kritiku ze strany dosluhujícího premiéra Babiše, guvernér Rusnok uvedl, že zvyšování úrokových sazeb bude tématem i na dalších zasedáních. Úrokové sazby tedy i nadále porostou, pravděpodobně však již ne tak skokově jako nyní.

Nejvyšší nárůst cen od r. 2008

Vzhledem ke stoupání spotřebitelských cen pak Český statistický úřad hovoří o jejich nejvyšším nárůstu od roku 2008. Nejvíce zdražují oděvy, obuv, alkohol a tabákové výrobky, strmý je však také nárůst cen v oblasti bydlení, a to nejen z hlediska vlastních nákladů na bydlení, ale také z perspektivy rostoucích cen stavebního materiálu. V případě dopravy výrazně rostou nejen ceny pohonných hmot a olejů (kde došlo k nárůstu až o čtvrtinu ve srovnání s loňským rokem), zdražují také automobily, což ovlivňuje na jedné straně nedostatek čipů, na straně druhé pak i tzv. euronormy, které na výrobce kladou různé zpřísňující požadavky ve směru jejich produkce. Konkrétně dovozní ceny paliv a energií se pak podle Českého statistického úřady zvýšily meziročně o 90 %.

S inflací se přitom potýká prakticky celá Evropa, kdy v rámci eurozóny dosáhla k 3,4 % a v celé EU k 3,6 %. K nejvyššímu nárůstu pak došlo v Estonsku, Litvě a na Slovensku, kde inflace již nyní přesahuje hranici 5 %. I na Slovensku pak roli sehrála především rostoucí cena energií, takže situace je obdobná napříč Evropou.