Českobudějovická nemocnice omezuje plánované výkony

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Z důvodu skokového nárůstu hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19 omezuje krajská nemocnice v Českých Budějovicích plánovanou péči o dvacet pět procent. S 99 hospitalizovanými pacienty s Covid-19 je po FN Ostrava a FN Brno třetí nejzatíženější českou nemocnicí.

Nemocnice v krajské metropoli omezí operativu na 75 procent kapacity operačních sálů napříč odbornostmi. Důvodem je aktivace covidových stanic. „Již od pátku 5. listopadu je v provozu covidová stanice na Chirurgickém oddělení, následovat budou další stanice. Omezení se netýká onkologické operativy a z velké míry zatím ani velkých ortopedických výkonů, které byly nejvíce postižené rušením péče v předchozích vlnách pandemie Covid-19. Odloženy budou takové výkony, u kterých je odklad medicínsky bezpečný. Obecně se jedná zejména o takzvané malé výkony,“ uvedl generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Covidové stanice jsou již od října aktivovány ve všech jihočeských nemocnicích. Okresní nemocnice však zatím odklad plánovaných operací v tomto týdnu nepřipravují i přes to, že řada zdravotníků čerpá dovolené, které během akutní fáze pandemie využít nemohli. Ti, kteří i na kraji svého vyčerpání pečovali v jihočeských nemocnicích o nemocné na covidových jednotkách, využívají nyní možnost čerpat formou dotačního titulu zasloužený odpočinkový pobyt v lázních.

„Denně vyhodnocujeme epidemické ukazatele a jejich trendy v okresech, počty hospitalizovaných pacientů, obsazenost intenzivních lůžek a řadu dalších ukazatelů. Jihočeské nemocnice spolupracují na základě nastavených pravidel. To vše nám umožňuje péči v Jihočeském kraji koordinovat ku prospěchu všech jeho obyvatel,“ uzavírá Zuzana Roithová, předsedkyně představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, a.s.