Peníze jsou stále lákavým filmovým námětem

Hráč se zamyšleným výrazem si potáhne z doutníku a odhazuje svoje karty. Co na tom, že teď prohrál kalhoty. Ozve se stop z režisérského křesla. Tohle nebylo přesvědčivé. Netočí tu přece nějakou limonádu, ale pravou pokerovou bitvu v Las Vegas.

Peníze a zábava. Výborný motiv pro filmové zápletky. Stačí k tomu přidat dobové kostýmy, známé tváře a vykoukne z toho třeba dnes už kultovní film Maverick. Pokud by se člověk chtěl přenést do prostředí pokerových hráčů v 19. století, není lepší příležitost než tahle westernová komedie.

Film s Jodie Foster a Melem Gibsonem je typickou ukázkou, jak nalákat na výlet do starých dobrých časů Divokého západu. Tehdy obyvatelé západního koutu Severní Ameriky uměli bravurně podvádět a ukázat, že na jejich pověsti záleží. A celé se to točí kolem pokeru. Je to populární hra plná blafování. Vlastně jde o sport, díky kterému se potkáváme s přáteli a vyhráváme spoustu peněz. Takovou zábavu nabízí i kasina v ČR s licencí.

Přesvědčivé příběhy o kartách

Filmoví tvůrci získávají inspiraci z hazardních her už velmi dlouho. Je to psychologický fenomén, který je velmi zajímavý. Kulisy se časem změnily, ale lidská touha po vášnivém hraní a penězích zůstala.

Nablýskané dekorace, smokingy a hvězdné obsazení nabízí například filmy série Dannyho parťáci nebo Hráči s Johnem Malkovichem a Mattem Damonem. Jednou z nejikoničtějších scén kinematografie je hra mezi Paulem Newmanem a Robertem Shawem v klasickém filmu Podraz z roku 1973.

Bond vždycky vyhraje

Bez pořádné hráčské vášně by nevznikla ani žádná bondovka. Kdo má rád zajímavosti o Jamesi Bondovi, jistě ví, že Casino Royale z roku 2006 se z velké části natáčel v Česku. Hlavní zápletka se točí kolem pokerového turnaje s obřími sázkami. Tento úspěšný díl kombinuje úplně všechno – velké peníze, smetánku, luxusní zboží i vášeň.

Ale nejen Daniel Craig se ocitl v kasinu. Vychutnal si ho i Sean Connery ve filmu Diamanty jsou věčné nebo Pierce Brosnan ve Zlatém Oku. A co spojuje Jamese Bonda a Mavericka? Filmový fajnšmekři možná ví, že Roger Moore si na začátku 60. let zahrál v britském televizním seriálu Maverick.