Odborníci varují před půjčkami na Vánoce. Nač si dát pozor?

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Adventní období, potažmo Vánoce, se nezadržitelně blíží, a řada lidí, kteří se již z minulosti a zbytečného stresu poučili, se snaží nakupovat dárky s předstihem. Odborníci však zároveň varují, že by nikdo neměl podlehnout nabídkám rychlých vánočních půjček, které se na první pohled mohou zdát jako ideální řešení pro spokojené a bohaté svátky (a to zejména nyní, v době skutečně rapidního zdražování). Jaké problémy se tedy k těmto na první pohled skvělým nabídkám půjček a splátkových prodejů pojí?

Asi tou nejzákladnější radou v případě nákupu vánočních dárků je nekupovat to, nač člověk reálně nemá peníze. Rozličné předvánoční půjčky, které se opět začínají na trhu objevovat, totiž v důsledku obvykle znamenají zbytečné zadlužení, a jak upozornila také Jana Marková, vedoucí právní poradny dTest, často se vlastně jedná o vázané spotřebitelské úvěry. „Splátkový prodej sice vypadá lákavě, ale každý musí zvážit, zda budou mít opravdu měsíčně danou částku na splácení. Zákazníci často ani nevědí, že prodejce je jen zprostředkovatelem úvěru. U nebankovních společností bývají úroky vyšší a mohou se k nim pojit i nástrahy v podobě doplňkových poplatků,“ vysvětlila. Dodala také, že problémem, který se k faktu, že spotřebitelský úvěr neposkytuje prodejce, ale vlastní smlouva je uzavírána s bankou či jinou bankovní společností, je, že se komplikuje např. vrácení zboží, potažmo odstoupení od smlouvy. I proto podobný typ půjček spotřebitelům obecně nedoporučuje, jelikož přinášejí krátkodobou radost za cenu dlouhodobé starosti. Obvykle jsou navíc splátky rozprostřeny na období nadcházejících dvanácti měsíců, což s sebou nese riziko, že v roce příštím si člověk bude muset počínat stejně – jelikož na dárky opět kvůli splátkám neušetří.

Bez ohledu na řadu varování před spotřebitelskými úvěry si je v předvánočním čase v minulosti bralo až o 30 % více lidí než po zbytek roku. Výjimkou tak byl pouze loňský rok, kdy lidé spíše šetřili kvůli obavám ze situace plynoucí z koronavirové pandemie. Právě půjčky v předvánoční době lze přitom hodnotit jako nejrizikovější, nezřídka jsou totiž výsledkem impulsivního jednání. Pokud už se někdo pro podobný typ úhrady vánočních dárku rozhodne, měl by ideálně volit zavedené úvěrové či bankovní instituce. Ty zároveň provádějí posouzení žadatele, přičemž pokud tímto procesem člověk neprojde, mělo by to pro něj být i jasné varování pro příp. řešení své situace u jiných (nespolehlivých) poskytovatelů. Klíčovým ukazatelem, kterému by ale měl každý, kdo se podobný typ půjčky rozhodne vzít, věnovat svou pozornost, je tzv. RPSN, tedy „roční procentní sazba nákladů“. Výše RPSN pak jasně určuje, kolik bude půjčka reálně stát, přičemž platí, že RPSN bývá vyšší než úroková sazba. Stručně řečeno, RPSN značí částku, kterou zákazník zaplatí za půjčení peněz.

V obecné rovině ale platí, že je vhodnější přizpůsobit Vánoce vlastní finanční situaci, případně odložit nákupy až na období po svátcích, kdy ceny bývají nižší. I tehdy by ale měli zákazníci zůstat ostražití. „Po Vánocích bývají ceny nižší, ale je třeba ověřit si, zda se opravdu jedná o slevu, nebo o marketingový tah. Dnes je možné ověřit si na různých webových srovnávačích, jak se cena vybraného zboží v čase vyvíjela, a tak je zároveň možné odhalit ´podvodníky´,“ shrnula Marková.