Bezpečné vánoční nákupy v e-shopech. Jak nepřijít na síti o peníze i dárky zároveň

Ilustrační foto

Vánoce se blíží a s nimi nákupní horečka, která zachvátí nejen kamenné obchody, ale také internet. Ježíšek se již dávno musel rekvalifikovat a naučit se brouzdat v e-shopech, platit přes platební bránu a používat bezpečnostní služby typu 3D Secure. Ale i přes to všechno se mu může stát, že ho obelstí nějaký podvodník a připraví ho jak o peníze, tak i dárky. Jak se co nejvíce chránit při nákupech on-line?

Růst prodejů na síti

V roce 2020 díky COVIDu vzrostly skokově prodeje na síti přibližně o 26 %. Za celý rok 2021 se očekává další růst, a to minimálně o 15 %. Nejrůznější podvodníci zde tedy tuší zlatý důl. Jejich plány jim nejvíce kazí informovaní lidé, kteří jsou při svých nákupech obezřetní.

Hodnocení e-shopů

Je možné zjistit, jak si daný e-shop vede? Naštěstí ano. V současnosti nejlepším způsobem, jak si můžete e-shop ověřit, je hodnocení na nákupním a srovnávacím portálu Heureka. Uvedené zákaznické recenze jsou objektivní, protože dotazník spokojenosti je zasílán Heurékou přímo zákazníkům po provedení nákupu. Další objektivní hodnocení e-shopů můžete najít na Zboží.cz, které funguje na stejném principu. Z konkrétních recenzí se tedy dozvíte, co si zákazníci chválí a naopak, co kritizují. Také zjistíte, jak reaguje zákaznická podpora na kritiku či stížnosti zákazníků – jestli je zde snaha problém rychle vyřešit, nebo zaujmout strategii „mrtvého brouka“.

Certifikace

Další informací, která vám může významně pomoci, je certifikace APEK – Asociace pro elektronickou komerci. APEK kontroluje, jestli e-shop dodržuje své povinnosti a vystupuje zodpovědně vůči zákazníkovi, např. žádné skryté poplatky, dodržování dodacích lhůt, vyřizování reklamací. Pokud je e-shop nositelem certifikace APEK, její logo najdete většinou v horní či dolní části jeho webu, případně v sekcích jako Kontakty nebo O nás.

Pokud však e-shop danou certifikaci nemá, není nutné ho ihned zařadit na „black list“ podvodníků. Některé obchody jednoduše nechtějí za certifikaci utrácet peníze, protože mají i bez ní dobré hodnocení uživatelů někde jinde. Pro zajímavost certifikace má platnost jeden rok a stojí 15 000 až 18 000 Kč.

Informace jasně a přehledně

Zákon ukládá provozovatelům e-shopů povinnost uvádět mnohé údaje, např. obchodní jméno a sídlo, IČO, DIČ a kontaktní údaje. Je určitě podezřelé, pokud tyto informace musíte složitě dohledávat, protože jsou schovány někde malým písmem. Rovněž byste měli zbystřit, jestliže se nemůžete dovolat na telefonní číslo nebo vám nepřijde v rozumné době odpověď na váš e-mail či dotaz přes kontaktní formulář.

Odstoupení od smlouvy

Pokud zákazník koupí zboží přes e-shop, má ze zákona možnost odstoupit do 14 dnů od kupní smlouvy, tj. zboží vrátit (samozřejmě nepoškozené) a e-shop mu musí vrátit peníze. Seriózní e-shopy tuto informaci nikde neskrývají. Přehledně ji uvádějí na svých webech a nabízejí ke stažení vlastní formulář, který zákazníkovi stačí jen vyplnit. Obdobné by mělo platit pro reklamační formulář.

V jednom z našich příštích článků si řekneme, na co si dát pozor při platbách na e-shopu.