Jak se nepřipravit o peníze při vánočních nákupech na internetu. Zásady bezpečné platby

Ilustrační foto

Nedávno jsme psali o tom, jak se zorientovat v přemíře e-shopů a vytipovat si z nich ty důvěryhodné. Když si v nich vybereme zboží a způsob doručení, zbývá už jen za vše zaplatit. A zde může být kámen úrazu. My sice řádně zaplatíme, ale na druhé straně netu bude neřád, který nás o zaslané peníze řádně připraví. Na co si dát tedy pozor, zejména pokud nejste ostřílený internetový zákazník a nemáte svůj léty ověřený e-shop?

Kvalitní e-shop vám dá vybrat

Když na e-shopu dokončujete svou objednávku, zadáte způsob doručení a platby. O těchto záležitostech jste (a MUSÍTE být) informováni předem, tedy před uzavřením kupní smlouvy. Není možné, aby na vás pak odněkud vyskočily nějaké skryté dodatečné poplatky či omezující podmínky. Kvalitní e-shop nenabízí pouze jednu či dvě možnosti, ale dává vám mnohem větší výběr jak ohledně platby, tak způsobu doručení zboží.

Nezabezpečené weby by měly být pro vás tabu

Kartou plaťte jen na e-shopech, jejichž webové stránky mají URL adresu s tímto začátkem: https:// (nikoli http://). V adresním řádku uvidíte zámek. Když na něj kliknete, zobrazí se vám informace, že připojení je zabezpečené, tj. vámi odesílané údaje (čísla platebních karet, hesla) jsou považovány za soukromé. I tak však buďte opatrní. Pokud stránka zabezpečená není, místo zámku se vám může objevit např. vykřičník. Odtud raději utíkejte.

Neplaťte z cizích zařízení a přes cizí sítě

Jinými slovy, plaťte pouze ze svého mobilu, notebooku a jen přes ověřenou síť. Mějte se tedy na pozoru před platbami či jinými důležitými transakcemi např. na wifi v restauraci, hotelu, ve vlaku. U veřejných wifi sítí si totiž nikdy nemůžete být jistí, jestli se k nim nepřipojil nějaký podvodník s cílem získat vaše data včetně hesel . Ten může nejen zjistit přenášené informace, ale také infikovat vaše zařízení virem.

Aktivujte si placení s nejvyšší ochranou bezpečnosti

V současnosti se používá tzv. služba 3D Secure, což je způsob placení na internetu poskytující nejvyšší možnou ochranu. Většina bank ji standardně nabízí ke svým platebním kartám určeným k internetovým platbám. Zpravidla je tato služba ve vaší internetové či mobilní bance již aktivovaná, ale pozor na to, abyste si ji sami nevypnuli.

Citlivé údaje o vaší kartě neputují k obchodníkovi, ale míří na zabezpečenou platební bránu. Navíc platbu dodatečně ověřujete i vy, např. zadáním kódu, který vám zašle vaše banka formou SMS zprávy na váš mobil. Existují také další možnosti autorizace, např. pokud používáte Smart banku, můžete k verifikaci platby použít otisk svého prstu nebo rozpoznání obličeje. Díky těmto opatřením výrazně klesá možnost toho, že s vaší kartou zaplatí někdo jiný než vy, ledaže by vám s údaji na kartě odcizil také váš mobil. Pokud ho však budete mít uzamčený, je to pro zloděje opět další překážka.

Užitečný chargeback

Pokud vaše banka nabízí službu charback, tj. zpětné vyplacení vaší zaslané platby, doporučuje se platit přes oficiální platební bránu. Jestliže vám e-shop nebude chtít vrátit vaši platbu (např. za nedoručené zboží), obrátíte se na svou banku. Pokud uzná váš požadavek za oprávněný, zašle vám peníze zpět a záležitost s obchodníkem si následně vyřeší sama.

Vypněte si platby na internetu a MO/TO transakce

Dalším užitečným krokem v zabezpečení vašeho účtu je vypnout si platby na internetu, pokud je aktuálně nepoužíváte. Toto uděláte přes mobilní aplikaci nebo v internetovém bankovnictví. Zároveň si vypněte také MO/TO transakce. Obě možnosti totiž bývají ve standardním nastavení často aktivovány. Opětovně je povolte pouze ve chvíli, kdy potřebujete provést platbu on-line, např. zaplatit v e-shopu, a pak zase vypněte. Spousta lidí neví, že tato možnost existuje, zároveň jim zkratka MO/TO nic neříká. O co tedy jde? Jedná se o transakce na dálku, např. telefonicky nebo e-mailem, typicky při rezervaci hotelu nebo platbách u sázkových kanceláří. K těmto platbám stačí totiž zadat pouze číslo karty, datum platnosti a CVC/CVV kód, a to bez dalšího zabezpečení.

Může vás zajímat:

Bezpečné vánoční nákupy v e-shopech. Jak nepřijít na síti o peníze i dárky zároveň