Pozor na srážky se zvěří! Kde, kdy, proč a s kým se nejčastěji srážíme

Podzim je obdobím, kdy na silnicích přibývá srážek se zvěří. Historka o tom, jak někdo „přefikl“ na silnici divočáka se určitě dobře poslouchá v teple hostince, kdy se rukou bezpečně držíte svého půllitru. Zábavný šmrnc ovšem přestane postrádat v okamžiku, kdy zvíře zkříží cestu zcela nečekaně právě vám. Srážka i s menším zvířetem totiž nemusí být žádná legrace a zdaleka ne vždy končí voňavou pečínkou na plechu v troubě. Plechy, pravda, ve hře jsou, ale týkají se vašeho auta.

Srážky se zvěří v číslech

Celkový počet srážek se zvěří na silnicích činí každoročně necelých 8 000. Loni to bylo asi o 500 případů méně, protože provoz byl díky kovidovým opatřením nižší. Největší pravděpodobnost, že srazíte nějakou zvěř, hrozí na jaře a na podzim. Podíváme-li se do statistik za posledních dvanáct měsíců, pak křivka těchto nehod kulminovala v květnu a říjnu, což je obvyklý každoroční stav. Klasickým rekordmanem je srnec obecný (v květnu cca 950, v říjnu 750 srážek), který je u nás také nejpočetněji zastoupen. Za ním se s velkým odstupem řadí prase divoké a zajíc polní. Nejvíce prasat bylo sraženo letos v září, říjnu a listopadu, a to přibližně každý měsíc kolem 100 případů. U zajíců byly černými měsíci duben a květen, každý měsíc šlo cca o 70 případů.

V hlavní roli východ a západ slunce

Nejvyšší pravděpodobnost, že srazíte zvěř, hrozí přibližně dvě hodiny po západu a hodinu po východu slunce. Obecně je nejrizikovější 10. hodina večerní a pak podzimní ranní hodiny, kdy srny jsou již ve své plné aktivitě. Raději ale dávejte pozor vždy, a to i za slunečného letního poledne. Nikdy nevíte, které zvíře se bude řídit Murphyho zákonem.

Kde se na zvěř připravit

V dnešní době je zvěř čím dál více rušena ve svém přirozeném prostředí, vzpomeňme jen davy turistů v lesích. Mnohdy se stává méně plachou a stahuje se, zejména v zimě při hledání potravy, směrem k obydleným oblastem. Již dávno neplatí, že na srnu, jelena, zajíce nebo koroptev narazíte jen na polorozpadlé a zapomenuté lesní cestě. Je pravdou, že cesty, které jsou z obou nebo z jedné strany lemovány lesem, jsou opravdu nejrizikovějšími úseky. V podstatě však každé místo s kusem přírody (pole, louky, okolí potoků a řek) skrývá nebezpečí, že z něj nečekaně vyběhne nějaký živočich. Výjimkou nemusí být tedy ani okraj města či městský park. Ostatně i na sídlišti v Ostravě jsem letos pravidelně vídávala poskakující ušáky. Možná se chtěli podívat, co je v Lídlu v akci.

Mapa srážek a informace o zvířeti

Pokud vás zajímá, jak je to s počty sražené zvěře ve vašem okolí, nahlédněte na web Srážky se zvěří. Méně detailní zobrazení vám poskytne informace o celkovém počtu srážek se zvěří ve vámi zobrazené oblasti. Detailnější zobrazení vás bude informovat o druhu sražené zvěře. Pokud na daný barevný bod (zobrazující daný druh sražené zvěře) kliknete, zobrazí se vám např. následující podrobnosti:

  • Druh zvířete: ježek východní,

  • okres: Frýdek-Místek,

  • katastr: Paskov,

  • honitba: Vratimov,

  • datum nálezu: 10.11.2021 07:15,

  • datum srážky: neznámé,

  • datum úhynu: neznámé,

  • následky zvířete: usmrceno nebo vážně zraněno,

  • typ srážky: na silnici.

V jednom z našich příštích článků se dočtete o tom, jak se zachovat, když zvěř srazíte.

Čtěte také

Zvířata vs. zvěř a pojistka auta. Podívejte se, co máte v pojistné smlouvě. Rozhodně to není jedno