Program letošního jihočeského adventu odstartují v Českých Budějovicích

Vánoční České Budějovice (zdroj kraj-jihocesky.cz / foto JCCR)

JIHOČESKÝ KRAJ – Letošní advent začíná podle liturgického kalendáře v neděli 28. listopadu. Jihočeský kulturní kalendář ovšem počítá s jeho zahájením dřív. Postará se o to především krajské město. Českobudějovický advent totiž odstartují tradiční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. už v pátek 19. listopadu. Různé společenské a kulturní akce související s Vánocemi pak potrvají na řadě míst jižních Čech až do Tří králů, do 6. ledna.

„Advent je časem klidu, pohody a radosti v očekávání blížících se Vánoc. A právě takové prožití času příprav na Vánoce umožní stále oblíbenější adventní pobyty, které svým návštěvníkům nabízejí jižní Čechy. Svátečně vyzdobená města jsou v závěru roku dějištěm pestré škály kulturních a společenských akcí pro děti i dospělé. V jejich centrech, prosycených vůní pečených kaštanů, skořice, svařeného vína a medoviny, se rozezní koledy, rozsvítí vánoční stromky a rok od roku bohatší výzdoba tradičních adventních trhů,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Letošní Českobudějovický advent, pokud program neovlivní covid, bude zahájen v pátek 19. listopadu, kdy se veřejnosti otevře rozsáhlé tržiště na centrálním náměstí Přemysla Otakara II. s pestrým vánočním sortimentem dárků a oblíbených vánočních nápojů a pochoutek. „Určitě je třeba zmínit, že České Budějovice jsou několikanásobným vítězem ankety o nejhezčí trhy a poslední čtyři roky i vítězem soutěže nejhezčí vánoční strom v České republice,“ poznamenala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu Jihočeské centrály cestovního ruchu Klára Polášková.

Kulturní program na adventním pódiu, který se letos ponese v duchu muzikálových melodií a nabídne pestrý program pro všechny generace, odstartuje v pátek 26. listopadu současně se zahájením provozu unikátního ledového kluziště obklopujícím slavnou Samsonovu kašnu. Vánoční strom se slavnostně rozzáří v sobotu 27. listopadu. V sobotu 5. prosince proběhne Mikulášský program, jehož součástí bude tradiční přílet anděla na náměstí z ochozu Černé věže. O víkendech se mohou děti těšit na pohádková divadelní představení.

Slavnostní atmosféra na každém kroku

Předvánoční pobyt v krajské metropoli si navíc návštěvník může zpestřit výlety po okolí. Na atraktivní akce lze totiž v období adventu narazit v jižních Čechách bez nadsázky doslova na každém kroku. Například Andělská Hluboká startuje 28. listopadu. Do 31. prosince se v rámci jejího programu uskuteční desítky akcí na několika místech ve městě. Na hlavním pódiu na náměstí, v kostele nebo v Knížecím dvoře. Ujít by si nikdo neměl nechat návštěvu Alšovy jihočeské galerie, adventní prohlídky zámku nebo zoologické zahrady. Ta bude od 6. prosince slavnostně nasvícena.

Bohatý program má připravený také Český Krumlov. Rozsvícení vánočního stromu, mikulášská nadílka, Ježíškova pošta, andělský průvod městem, betlémy, vánoční pohádky a mnoho dalšího z programu osloví malé i velké. Vánoční trhy na náměstí Svornosti budou zahájeny v pátek 26. listopadu a potrvají do 6. ledna.

Adventní trhy a slavnostní rozsvěcování vánočních stromů plánují v podstatě všechna jihočeská města. V Táboře „zažehnou“ strom na Žižkově náměstí v pátek 26. listopadu a už o den později odstartují adventní trhy na nedalekém náměstí T. G. Masaryka, které potrvají do 23. prosince. V Třeboni se strom z rakouského Schremsu rozzáří na Masarykově náměstí v sobotu 27. listopadu. Akci bude předcházet trh s celodenním programem. Adventní trh se zde uskuteční v sobotu 11. prosince a bude stejně jako v Prachaticích, 12. prosince, jednodenní. Trhy se odehrají na Strakonickém hradu (3. – 5. 12), v Jindřichově Hradci (4. a 5. 12.), na zámku v Blatné (11. a 12. 12) a na dalších místech. Každého také jistě potěší okouzlující Písecké betlémy, které budou až do Tří králů zdobit nejkrásnějších zákoutí města.

Tisková zpráva