KORONAVIRUS: Od pondělí přestanou být k prokázání bezinfekčnosti uznávány všechny testy

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Koronavirová epidemie se v Česku dramaticky šíří, řada oddělení v nemocnicích se opět mění na oddělení covidová, ruší se plánovaná vyšetření a operace z kategorie elektivní péče. Počty nově nakažených rostou raketovou rychlostí, a tak vláda v demisi přistoupila k zavedení tvrdších opatření. Na mimořádné tiskové konferenci tak dnes vystoupil dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že zpřísnění budou přijata vládou zítra a v platnost vstoupí v noci z neděle na pondělí.

Již dnes dopoledne o plánu zpřísnit celkový režim fungování v ČR informoval premiér Andrej Babiš. „To, co bude představeno dnes, zítra na vládě v 11 hodin přijmeme a začne platit v pondělí, proběhne i testování ve školách, situace je vážná,“ uvedl přímo. Konkrétní obrysy nových opatření pak představil Adam Vojtěch. „Dnešní brífink svědčí o vážnosti situace, včera bylo potvrzeno přes 22 tisíc nově nakažených, nákaza se dostává do rizikových skupin, stoupá také relativní pozitivita testů. Proto není na co čekat,“ uvedl hned na počátku brífinku Vojtěch s tím, že bude zaveden tzv. bavorský model, kdy bude v rámci veškerých služeb možné prokazovat bezinfekčnost výhradně pomocí očkování a potvrzení o prodělání nemoci v posledním půlroce. „Očkovaní samozřejmě nakažení také jsou, ale očkovaní nezaplňují nemocnice, máme jasné informace od lidí z terénu, od lékařů, takže to nejsou nějaké úvahy, že jednoznačně neočkovaní mají těžší průběh – a když už se v nemocnici ocitne očkovaný, obvykle nepotřebuje žádnou dlouhodobou péči a po pár dnech odchází,“ vysvětlil také Vojtěch. Cílem opatření je pak dle jeho slov zabránit přehlcení JIP, nejhorší scénáře totiž ukazují, že brzy bychom mohli dosáhnout na čísla podobná (ne-li horší) jako v jarní vlně.

Vojtěch zároveň doporučil zrušení či odložení hromadných akcí, od akcí kulturních, sportovních až po firemní večírky. Vyzval k opatrnosti i v případě návštěvy venkovních vánočních trhů ad. „Pokud by nová opatření neměla kýžený efekt, samozřejmě jsou hromadné akce tím rizikovým místem, kde budeme uvažovat o omezení celkové kapacity, ale můžeme se vrátit i k sektorům s limitovaným počtem osob nebo budou akce bez občerstvení a podobně,“ dodala hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Dle Vojtěcha ale vše záleží na organizátorech a může dojít i k tomu – nebudou-li opatření dodržována – že hromadné akce budou zcela zrušeny.

Výjimky

Počínaje pondělím tak jako důkaz bezinfekčnosti nebude uznáván jakýkoliv test (antigenní ani PCR). Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pak shrnula, že samozřejmě i v tomto případě existují výjimky, kdy za určitých okolností bude akceptován výsledek PCR testu (ne starší než 72 hodin). Tato výjimka se týká dětí/mladistvých ve věku 12-18 let (děti do 12 let bezinfekčnost prokazovat nemusí), osob s kontraindikací vzhledem k očkování (což bude muset potvrdit lékař), dále osob, které mají za sebou alespoň první dávku očkování, a také osob, u nichž ještě neuplynulo 14 dní od podání druhé dávky. V těchto případech budou PCR testy uznávány a hrazeny z veřejného pojištění (hrazeno pak bude 5 PCR testů měsíčně, v případě osob plně očkovaných testy 2). Výjimka s uznáním PCR testu se pak týká ještě osob nastupujících k lázeňské léčebné péči. Antigenní testy budou uznávány jen pro akutní návštěvy v nemocnicích (např. otec u porodu, návštěva nemocného v terminálním stadiu).

Reakce z „druhé strany“

Představitelé vlády nové se zatím vyjadřují zdrženlivěji. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (SPOLU/TOP09) tak jen k plánovanému zítřejšímu jednání dodal, že se jej zúčastní i s Anticovid týmem, přičemž chce naslouchat zejména hlasu odborníků. Konkretizoval také, jaká doporučení z jejich strany přicházejí. „Odborníci nám radí, abychom co nejrychleji proočkovali 1,2 milionu seniorů, kteří dostali jen 2. dávku a měli již dostat 3. dávku, ale nemají ji. Odborníci nám také radí, aby vláda vypsala výběrové řízení na nákup kvalitních antigenních testů, aby byly v zásobě a zamezilo se tak zavírání škol. A odborníci nám také radí, aby vláda okamžitě zajistila dostatek léků, aby lidé neměli těžký průběh,“ shrnul.