KORONAVIRUS: Aplikace Tečka určená k prokazování bezinfekčnosti má problémy a nefunguje

Zdroj: ockodoc.mzcr.cz

ČESKO – Počínaje dneškem se všichni, kdo chtějí jít do restaurace, ke kadeřníkovi, na kulturní/sportovní akci apod., musí prokazovat potvrzením o bezinfekčnosti, a to výhradně v podobě očkování (s dodržením 14 dnů od podání v případě jednodávkové vakcíny a 14 dnů od podání druhé dávky v případě vakcíny dvoudávkové), nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledním půlroce. Testy – antigenní a ani PCR – již nestačí. Řada lidí pak k prokázání své bezinfekčnosti využívá aplikaci Tečka, kterou ovšem právě kvůli nově platným opatřením postihl výpadek. I ti, kdo vakcinaci mají za sebou, příp. nemoc prodělali, tak mohou narazit na problém – Tečka bude ukazovat, že jejich certifikát není platný…

Červená Tečka…

Řada lidí, kteří dnes zamířili např. na snídani nebo oběd do restaurace, příp. plánovali návštěvu jakýchkoliv služeb, narazila na nečekaný problém – tedy aplikaci Tečka, která zčervenala, a to navzdory tomu, že člověk všechny stávající podmínky pro bezinfekčnost splňuje. Důvodem je chyba systému, který byl aktualizován právě kvůli novým ode dneška platným změnám. Pokud vám při otevření bude Tečka ukazovat všechno červeně, klikněte dole na žlutý pruh a pak klikněte na tlačítko aktualizovat. Je to tím, že jsme aktualizovali všechny systémy a aplikace tak, aby se validovaly důležité parametry podle toho, jak od dneška platí. Děkujeme,“ uvádí twitterový účet Chytré karantény. Někteří však narazili i na komplikace při této doporučované aktualizaci – tedy výpadek systému eIdentita, který zobrazuje chybovou hlášku s tím, že právě probíhá údržba systému.

Tečka funkční „tak na půl“

Jelikož i v nově platných pravidlech jsou zavedeny určité výjimky, kdy k prokázání bezinfekčnosti i nadále postačí provedený PCR test (týká se např. osob do 18 let, resp. od 12 do 18 let, jelikož mladší 12 let bezinfekčnost prokazovat nemusejí, a také těch, kdo se očkovat proti nákaze koronavirem ze zdravotních důvodů nemohou), měla by i toto Tečka zohlednit. K tomu však zatím nedošlo. Jak uvedla na Twitteru Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která pro stát – potažmo pro záchranné a bezpečnostní složky a také veřejnou správu – zajišťuje komunikační a informační služby, tato změna bude do systému teprve implementována, a to během tohoto týdne. „Od 22. 11. bude v aplikacích nastavena doba platnosti testů na 0 minut a budou tedy neplatné (zčervenají). Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne.“ V tomto případě je třeba dodat, že pro uznání kontraindikace k očkování musí lékař danou informaci o každém pacientovi zanést do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) – a teprve poté se bude moci do Tečky promítnout.

Aplikaci Tečka k doložení bezinfekčnosti v Česku denně využívá kolem 600 tisíc lidí, ve svých mobilních telefonech ji pak má staženo na 4 miliony uživatelů.