KORONAVIRUS: Nouzový stav zatím nebude, povinné očkování ale asi ano. Koho se má týkat?

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Včera testy odhalily téměř 14 500 nově nakažených covidem-19, což je nejvyšší pondělní hodnota od počátku pandemie, stoupl také sedmidenní průměr incidence, kdy na 100 tis. obyvatel připadá již více jak 1 000 nakažených. Nemocnice se plní a zejména na Moravě naráží již na kapacitní strop, není tedy divu, že vláda hledá cesty, jak zabránit další katastrofě. Zatímco ještě včera bylo na stole zejména vyhlášení nouzového stavu, který měl údajně posloužit k posílení pomoci právě v nemocnicích, jimž dochází i personál, dnes je v centru zájmu povinné očkování.

Krizový štáb – nouzový stav – lockdown

Diskuse ohledně vyhlášení nouzového stavu plnila mediální prosto již včera, ostře se proti němu vymezil např. ministr školství a také představitelé studentských organizací – výsledkem jeho zavedení totiž dle jejich slov mělo být vyhlášení pracovní povinnosti pro stávající mediky. O tom, zda bude nouzový stav skutečně vyhlášen, pak dnes ráno jednala Rada vlády pro zdravotní rizika – přičemž dle vyjádření premiéra (v demisi) Babiše bylo klíčovým rozhodnutí hejtmanů.  Výsledkem jednání ale je, že nouzový stav nakonec vyhlášen nebude. „Domluvili jsme se na lepší komunikaci, situaci sledujeme, pokud o to hejtmani požádají, vláda okamžitě zasedne,“ doplnil pak Babiš s tím, že v rámci krizového zákona je třeba dodržet daný postup, takže nejprve by měl zasednout krizový štáb příslušného kraje a následně by měl dát své stanovisko vědět vládě.

Premiér také doplnil, že situace v moravských nemocnicích není dobrá, dochází k nárůstu příjmů, ale není třeba převážet pacienty mezi nemocnicemi. „Včera nám bylo řečeno, že tento týden se situace zvládne, pokud by se to změnilo, budeme reagovat okamžitě,“ vysvětlil Babiš a také doplnil, že záměrem návrhů na vyhlášení nouzového stavu donucení studentů lékařských fakult k práci v nemocnicích nebylo. Zároveň z Babišových úst zaznělo, že během jednání se probíralo i vyhlášení lockdownu, k němuž vyzývala Česká lékařská komora, ovšem toto opatření nemělo žádnou podporu. „Lockdown není řešení,“ uzavřel premiér. Na stole je tak řešení zcela jiné, tedy zavedení povinnosti očkování pro vybrané skupiny lidí.

Povinné očkování?

Na dnešním zasedání Rady pro zdravotní rizika zároveň padl návrh, aby se povinně očkovali senioři ve věku 60+, jelikož právě tato skupina obyvatel je koronavirem nejvíce ohrožena, kromě toho se diskuse stočila také na zavedení povinnosti nechat se očkovat pro vybrané profese – jejich výčet by měl v úterý příští týden předložit dosluhující ministr zdravotnictví Vojtěch. V případě, že by návrh na povinné očkování prošel, pak by dle slov Babiše měli být všichni, již by se tato povinnosti týkala, plně naočkováni nejpozději k 1. únoru 2022.

Aktuální otázka pak samozřejmě je, jak se ke krokům vlády odcházející postaví vláda nová, ostatně, Petr Fiala (SPOLU/ODS) má být jmenován premiérem již tento pátek. Ačkoliv od zástupců koalice SPOLU již zazněly hlasy, že pro zavedení povinnosti nechat se očkovat nejsou, podle Babiše stejně jiné řešení není. „Naši nástupci mají v týmu ty samé lidi jako my, takže předpokládám, že probíhá komunikace mezi stávajícím ministrem zdravotnictví a jeho nástupcem. Jestli spolu probírali povinné očkování, to nevím, ale myslím, že k tomu logicky spějeme. Stále máme velký počet seniorů nenaočkovaných a myslím, že tam se všichni shodují, že je třeba tyto lidi k očkování přesvědčit,“ uzavřel. Pokud by tato povinnost skutečně byla zavedena, v případě povinného očkování pro seniory nad 60 let by se týkala cca 470 tisíc lidí.