Osud nebo jen smůla? Tvůrci filmu Omen věděli své…

Ilustrační obrázek

Lidé většinou věří tomu, že lidstvu je ponechána svobodná vůle a rodíme se s čistým štítem. Někdo ale věří v osud a domnívá se, že naše budoucnost je daná, a že naši životní cestu řídí nějaká vyšší moc.

Zvláštní náhody

Podivné náhody, které obklopují některé známé události, dávají za pravdu spíše druhé teorii. Možná k takovým náhodám dochází mnohem častěji, většinou si toho však všimne málokdo, protože postižení nejsou známými osobnostmi.

21. července 1975 otiskly anglické noviny Liverpool Echo příhodu o tom, jak jeden rok po sobě zahynuli dva bratři z Merseyside. Tito asi dvacetiletí hoši se zabili při jízdě na mopedu. Obě nehody se staly v téže ulici. V obou případech nehodu způsobil tentýž taxík, který navíc vezl stejného cestujícího na stejné místo. Oba bratři se zabili přibližně ve stejný čas, v naprosto stejný den, přesně rok po sobě.

Toho roku se přihodil ještě jeden podobný příběh. Zde šlo o dvojčata, Johna a Arthura Mowforthovi. Je známo, že jednovaječná dvojčata jsou si nejen neuvěřitelně podobná – žijí-li od narození odděleně, mohou se i jejich životy v důležitých bodech navzájem podobat. Málokdo si ale troufne tvrdit, že musí ve stejnou dobu i zemřít. Přesto – oba bratři zemřeli v noci 22. května 1975 ve věku 55 let. Asi v sedm večer si John začal stěžovat na velkou bolest na prsou, a tak ho rychle odvezli do nemocnice. Mezitím se náhle o 120 kilometrů dál beze slova zhroutil Arthur, který v té době o stavu svého bratra vůbec nevěděl. Oba muži zemřeli oné noci v rozmezí 5 minut, aniž by o osudu toho druhého věděli.

Omen

Oba uvedené případy se týkají vzájemného vztahu pouze dvou událostí, bylo by možné je tedy vysvětlit osvědčeným způsobem – zákonem pravděpodobnosti. Avšak tam, kde se neštěstí vyskytne ve větší míře, pravděpodobnost pouhé náhody postupně mizí.

Film Omen z roku 1976 má za téma příchod Antikrista. Ačkoliv se ihned po svém uvedení na plátna kin stal filmovým trhákem, doprovázely jeho výrobu podivné nehody, nemoci a úmrtí. Autor původního scénáře David Seltzer unikl jen o vlásek smrti, když osobní letadlo, kterým cestoval, zasáhl blesk. To samé se téže noci přihodilo v jiném letadle i herecké hvězdě filmu Gregory Peckovi. Režiséra Richarda Donnera srazilo auto na místě, kde pracoval, a vážně ho zranilo. Při další automobilové nehodě se zranil také vedoucí zvláštních efektů John Richardson. Jeho spolujezdec se zabil.

Nejhorší událost ze všech se však stal při natáčení v safari. Lvi se rozzuřili, roztrhali dva kaskadéry a zabili ošetřovatele. V době, kdy se film dokončoval, byla již údajně většina herců a filmařů přesvědčena, že vinu za veškerá neštěstí nese téma filmu. Zejména vedoucí zvláštních efektů John Richardson si tím byl zcela jist. Jeho nehoda se totiž stala u malého holandského města, které se jmenovalo Ommen.

Je to snad důkaz o existenci síly, která působí skryta za každodenními událostmi našich životů? Či je to jednoduše smůla?