Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti. Které je právě pro vás? Zažité omyly se vám pomohou vymstít

Ilustrační foto

Bydlení je jedna z nejzákladnějších a také nejnákladnějších lidských potřeb. Pokud již bydlíme ve svém, měli bychom si tuto střechu nad hlavou chránit, abychom o ni v případě nešťastné události nepřišli. Jenže existuje celá řada nejrůznějších typů pojištění a ne vždy je nutné (a pro naši peněženku únosné) sjednávat si všechno, co nám kdo nabídne. Někdy ovšem v neznalosti či ve snaze ušetřit, zamítneme pojištění, které pro nás může být zásadní. A to se často stává, pokud uvažujeme, jestli uzavřít pojištění nemovitosti nebo domácnosti.

Častý omyl

Lidé si mnohdy myslí, že pojištění domácnosti se sjednává jen tehdy, pokud bydlí v bytě. A naopak, pokud bydlíte v domě nebo vlastníte chatu či chalupu, pak místo něj potřebujete pojištění nemovitosti a staveb. Toto je ovšem velký omyl, který může přijít člověka při troše smůle velmi draho.

Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti

Pojištění domácnosti zahrnuje primárně pojištění vnitřního vybavení bytu nebo domu. Patří zejména nábytek, koberce, elektronika, svítidla, obrazy,  skla, zrcadla atd. Často zde bývá zahrnuta také hotovost, přičemž pojišťovny pro její výši zpravidla stanoví limit, např. do 10 000 Kč.

Naproti tomu pojištění nemovitosti se týká bytu, domu či chaty jakožto fyzické stavby. Zpravidla zde patří zdi, podlaha, stropy, střecha, zárubně a další „věci“, které jsou s touto nemovitostí napevno spojeny.

Když nevíte, převraťte dům vzhůru nohama

Pokud potřebujete zhruba odhadnout, co spadá do jaké pojistky, představte si, že svůj byt nebo dům obrátíte vzhůru nohama. Co volně vypadne, spadá do pojištění domácnosti, zatímco to, co zůstane držet, spadá pod pojištění nemovitosti. Samozřejmě i zde mohou být určité sporné body (např. kuchyňská linka, závěsné skříňky, vestavěné spotřebiče), proto je potřeba pečlivě číst smlouvu o pojištění.

Když vítr poškodí střechu a zateče dovnitř

Pokud bydlíte v domě či vlastníte chatu, tak určitě myslete na pojištění nemovitosti, tedy stavby samotné. Jestliže vám například vítr odnese část střechy, pak byste měli z této pojistky čerpat pojistné plnění, z něhož střechu opravíte. Může se ale také stát, že vám při dešti díky této havárii zateče dovnitř domu a udělají se vám na zdi v podkroví mokré mapy a začne opadávat omítka. A nejen to, voda a vlhkost vám zničí drahý koberec i novou plovoucí podlahu či dřevěné obložení stropu. Pak budete k pojištění nemovitosti potřebovat také pojištění domácnosti,  které pokryje právě koberce, podlahová lina, malbu.

Pokud bydlíte v bytě, pak vystačíte s pojištěním domácnosti. Pojištění nemovitosti by měl zajistit majitel bytového domu.

Pojištění stavebních součástí

Jenže z čeho zaplatíte opravu opadající omítky, případně vlhkostí zkrouceného vnitřního obložení? Ke slovu se dostává tzv. pojištění stavebních součástí, které zahrnuje vnitřní prvky stavby, např. vnitřní malby, tapety, obklady, zpravidla lepené podlahové krytiny včetně plovoucích podlah, parapety, dále přípojky a rozvody atd. Toto pojištění je zpravidla součástí pojištění domácnosti. Je však důležité zvolit vhodný pojistný limit. Pokud bude např. 40 000 Kč, pak je to „strop“, který vám pojišťovna vyplatí, a to i když vás skutečné náklady (oprava omítky, vymalování, oprava plovoučky a dřevěného obložení včetně nového materiálu) přijdou třeba na dvojnásobek.

Může vás zajímat:

Pojištění přes internet vs. klasika. Drobný, ale naprosto zásadní rozdíl, který vás může přijít velmi draze