KORONAVIRUS: Budoucí vláda vylučuje povinné očkování a chce prodloužit vánoční prázdniny

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Včera v Česku přibylo téměř 27 tisíc nakažených, týdenní incidence vzrostla na hodnotu 1 061 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. V nemocnicích je 5 650 osob, z nichž je cca 800 ve vážném stavu. A jak se ukazuje, pro příští týdny není vůbec jasno, jak boj s pandemií bude probíhat. Názory vlády v demisi a budoucí vládní koalice se totiž v mnohém zásadně rozcházejí.

Dnes dopoledne prezentovali představitelé koalice SPOLU své plány pro boj s koronavirem. V kontextu opatření, která chce zavést vláda dosluhující, je pak zřejmé, že vlastně nic není jisté. Zatímco kabinet Andreje Babiše např. čerstvě prosadil neuznávání testů k prokazování bezinfekčnosti, nová vláda má v plánu úplný opak, tedy návrat ze systému O-N k systému O-T-N.

Návrat uznávání testování?

„My trváme na sytému O-T-N s tím, že PCR test je správná cesta, jak informovat toho, komu byl proveden, že riziko nákazy druhých je 72 hodin od odběru minimální,“ vysvětlil kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek. Na to záhy reagovala vicepremiérka v demisi, Alena Schillerová, a to slovy, že „znovuobnovení systému O-T-P je cesta zpět, to nám nijak nepomůže, je třeba držet systém, který jsme zavedli.“ Podle Válka je však nutné spíše zpřísňovat režimová opatření, a to tam, kde je vysoké riziko nákazy ohrožených – např. v domovech pro seniory. „Není ale možné nařizovat zákazy návštěv seniorů, opatření musí spočívat v režimu O-T-N, kdy PCR test bude vstupenka kamkoliv,“ upřesnil. Dodal také, že je třeba stále zdůrazňovat, že i očkovaní se mohou nakazit a mohou také nakazit ostatní, a toto riziko roste, uplyne-li od ukončení očkování více jak 6 měsíců. „V takových případech by u lidí, u kterých tento limit uplynul, měl probíhat stejný režim jako u neočkovaných, měli by být testováni PCR, pokud jsou v kontaktu s rizikovými,“ shrnul.

Boj proti uzavírání škol = delší prázdniny

Kromě zásadní režimové změny v prokazování bezinfekčnosti chce nová vláda zamezit opětovnému zavírání škol, což je dle nastávajícího premiéra Petra Fialy jeden z šesti klíčových principů v boji s koronavirem. „Základním principem je, že uděláme vše proti tomu, aby se znovu zavíraly školy,“ shrnul. Na tiskové konferenci však zároveň zaznělo, že žákům a studentům by měly být prodlouženy vánoční prázdniny, které by měly ideálně začít již 18. prosince. „Takové opatření sice pomůže, ale aktuálně není nijak zásadní. Ve školách pomůže ochrana úst, roušky, a to v případě, že budou nošeny i během výuky. V kombinaci s testováním máme šanci ve školách snížit virovou nálož o 50-70 %,“ vyjádřil se k tématu epidemiolog Petr Smejkal, který mj. stojí v čele poradní skupiny MeSES.

Povinné očkování padá pod stůl, 3. dávka se ale stává nutností

Budoucí vláda zároveň vyloučila zavedení povinného očkování, o němž nyní diskutuje vláda stávající – ta prosazuje, aby povinnost očkovat se měli lidé nad 60 let a příp. také lidé, kteří pracují v rizikových profesích. K plánu nové vlády se pak odmítavě staví skupina MeSES, dle Smejkala by povinné očkování u vybraných profesí mělo být zavedeno.

Válek ovšem zároveň avizoval, že v současné době je zřejmé, že naprosto klíčové je podání 3. dávky vakcíny. Ač ani ta nebude povinná, v podstatě by bylo možné říci, že pokud nebude podána, těm, kdo jsou aktuálně plně očkování, bezinfekčnost nebude uznána. „Imunita po očkování se zdá být kratší, než jsme čekali, Izrael zvládl situaci 3. dávkou pro všechny. Je to určitě dobře,“ komentoval pak záměr  Smejkal.

Vedle toho chce nová vláda posílit pravomoci krajských hygienických stanic, navýšit testovací kapacity a opatření řídit zejména regionálně a vzhledem k obsazenosti nemocnic. „Za našimi návrhy stojí všech pět koaličních stran, jsou to principy, které budeme uplatňovat v příštích letech – je totiž zřejmé, že covid tu s námi bude dál, musíme se naučit tu situaci zvládat jako společnost, jako stát, ale je to i věc každého jednotlivce,“ uzavřel Petr Fiala s tím, že tuto vlnu už nelze zastavit, jediné, co lze dělat, je maximálně omezit dopady na nemocnice – chránit zdravotnický systém před úplným kolapsem, který hrozí a nakonec by postihl všechny, neočkované i očkované.

Vzhledem k tomu, že nová koaliční vláda má vzniknout během týdnů, to, co bude v dohledné době skutečně platit, bohužel stále jasné není.