Objevte historii dětských hracích karet na jejich výstavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Přemýšlíte, jak zabavit děti v sychravém počasí? Vydejte se s nimi do světa fantazie hracích karet, kde načerpáte inspiraci i pro slunečná letní odpoledne. Na výstavě Černý Petr, dětské karty, kterou pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet, zjistíte nejen mnohé o jejich historii, ale i kdo byl předobrazem Černého Petra.

O tom, jak vznikly hrací karty, bylo publikováno mnoho vědeckých i laických hypotéz. Žádná z nich však nepřináší dost důkazů, aby mohla být považována za tu jedinou správnou. O něco lepší je situace v oblasti karetních her pro děti, i když ani zde není úplně jasno. V průběhu let se výrobci a vydavatelé karet snažili vymyslet další hry, které by zaujaly nejen děti, ale i dospělé. Koncem 19. století se objevují speciální sady karet s párovými kartami a jednou lichou, tedy klasický Černý Petr. Někteří historici uvádějí, že předobrazem Černého Petra byl skutečné žijící loupežník, k čemuž existuje řada více či méně ověřitelných legend.

Celosvětově známé hře Černý Petr je věnována polovina výstavy Černý Petr, dětské karty, kterou můžete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích navštívit od 26. listopadu. Najdete tu ale i kvarteta, která skýtají nejen prostor pro zábavu, ale v mnoha případech i pro vzdělání a poučení.