Charitativní song Papírový lodě má pomoci centru Arpida se stavbou nového areálu

Tomáš Klus při nahrávání písně Papírové lodě (zdroj Centrum Arpida České Budějovice)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Kateřina Marie Tichá, Tomáš Klus, Pokáč, Márdi a Jiří Mádl se potkali v jedné písni. Charitativní song Papírový lodě má pomoci centru Arpida se stavbou nového areálu.

Píseň Papírový lodě složil muzikant Jan Lstibůrek a text napsal oceňovaný spisovatel Robin Král. Silná píseň má krásnou poetiku. Centru Arpida má pomoci se sbírkou na stavbu nového kampusu životních příležitostí pro jejich dospělé klienty. „Máme velkou radost, že se písnička opravdu povedla a moc děkujeme všem, kteří nám s její realizací pomáhali. Také moc děkujeme všem, kteří náš jedinečný projekt podpoří – bez Vás to nezvládneme. I vaše malá pomoc znamená velkou naději,” říká Jaromír Novák z Arpidy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

K.R.B. při nahrávání písně Papírové lodě (zdroj Centrum Arpida České Budějovice)

Skladbu “Papírový lodě” napsal držitel ceny Magnesia Litera Robin Král a zhudebnil Jan Lstibůrek (uznávaný muzikant a člen kapely Tomáše Kluse). Do písně, kromě arpiďácké kapely K.R.B, svými hlasy přispěli přední čeští hudebníci v podání Tomáše Kluse, Pokáče, Márdiho (Vypsaná Fixa), Kateřiny Marie Tiché a ve zpívající roli se netradičně představil i patron centra Arpida Jiří Mádl.

„Když jsem zjistila, za jakým účelem Arpida vybírá peníze a jakou věc tedy natočením písničky podpoříme, neváhala jsem. Celé je mi to extrémně sympatické – navíc je to skvělá písnička a metafora papírových lodí v textu Robina Krále mi připadá krásná a trefná. Mám z toho jednoduše radost,” dodává zpěvačka Kateřina Marie Tichá.

Kateřina Marie Tichá při nahrávání písně Papírové lodě (zdroj Centrum Arpida České Budějovice)

Píseň vznikla jako součást kampaně na podporu sbírky na projekt Arpida + Campus životních příležitostí. Centrum Arpida potřebuje postavit komplex budov s prostorem pro služby denního stacionáře, sociálně terapeutických dílen, sociální rehabilitaci, pracovní rehabilitaci, fyzioterapii, ergoterapii, jídelnu s výdejnou, vodoléčbu, snoezelen a administrativní a technické zázemí. Předpokládá se, že projekt po úplném dokončení může nabídnout své služby až 70 dospělým lidem s tělesným a kombinovaným postižením.

Přestože centrum ARPIDA získalo z IROP rozhodnutí o poskytnutí dotace 51 miliónů korun a jedná s Jihočeským krajem a Statutárním městem České Budějovice o podpoře, musí, s ohledem na nárůst cen, dofinancovat z vlastních zdrojů cca 25 milionů korun na realizaci 1. etapy.

Nejdůležitější součástí financování projektu bude veřejná sbírka, kterou bude podporovat a propagovat celorepubliková benefiční kampaň.

Její součástí bude medializace problematiky zařazování dospělých lidí s postižením do běžného života a několik dalších souběžných akcí, které budou končit symbolicky na Štědrý den. Vše se bude sbíhat na speciálním webu www.arpidaplus.cz.

Organizátoři mají připravenou spotovou kampaň se známými osobnostmi veřejného života, která se objeví primárně na sociálních sítích. O projektu a sbírce se dárci dozví i z krabic na mléko (společnost Madeta a.s. poskytla 5 milionů obalů), které se budou distribuovat po celé republice.

Částka, která je nutná k realizaci projektu vybrat je 25 milionů korun a to do 24. prosince 2021. Jinak nebude možné čerpat potřebné dotace. Jedná se tak o jednu z největších benefičních kampaní v České republice.