Co ještě nevíte o čokoládě, zjistíte na výstavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Umíte si představit Vánoce bez čokolády? A víte, že zdobení stromečku čokoládovými figurkami je ryze českou specialitou? Na výstavě Vánoce v čokoládě v Jihočeském muzeu nahlédnete nejen do její historie, ale uvidíte i spoustu zajímavostí.

Uvidíte ukázky obalů, plechovek a krabiček od čokolád, porcelánu k jejímu servírování, staré vánoční kolekce a řadu dalších zajímavostí. Většinu předmětů na výstavu zapůjčil Stanislav Krámský, majitel největší sbírky tohoto druhu na světě, kterou tvoří neuvěřitelných 200 000 obalů z více než 150 zemí a od 9300 firem a obchodních značek. Čokolády si na výstavě a v nadcházejícím období užijeme požehnaně, protože jaké by to byly Vánoce bez čokolády, čokoládových figurek nebo cukroví? Aztékové se chlubili, že čokoláda je pokrm bohů. Španělští dobyvatelé ji ochutnali a drželi sto let v tajnosti. Francouzští králové a královny ji pili k snídani. Angličané k ní přivoněli a začali otevírat bary, kde ji prodávali. Švýcaři ji smíchali s mlékem. Američané postavili stroje a začali vyrábět tyčinky. Ve 20. století čokoláda dobyla svět.

Víte, jak se čokoláda vyrábí, odkud je a jak vypadá kakaovník a jeho plody? Přijďte to zjistit na výstavu Vánoce v čokoládě, která je přístupná v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích až do 2. ledna. Možná se dozvíte i to, zda byla vždy sladká a jak se servírovala.