Tábor: Vánoční atmosféru si lidé užijí na náměstí T. G. Masaryka

náměstí T. G. Masaryka v Táboře (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – I když město Tábor muselo omezit některé adventní akce na základě nově vydaných opatření vlády platných od 22. listopadu 2021, může veřejnost potěšit, že část programu zůstane zachována. Zažít vánoční atmosféru mohou lidé od tohoto týdne na náměstí T. G. Masaryka (před zemědělskou školou).

Jak uvedl mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák, ve zdejších adventních domečcích budou ke koupi například vánoční stromky, jmelí, chvojí, adventní věnce, keramika, šperky, svíčky, sirupy a produkty z včelího medu a vosku. „Stánky budou mít otevřeno denně od 11:00 do 18:00 až do čtvrtka 23. prosince 2021. Mezi stánky jsou umístěny slámový betlém a Ježíškova nebeská kancelář, kde děti a dospělí mohou napsat nebo nakreslit Ježíškovi svá přání,“ doplnil Dvořák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jedinou zásadní negativní informací je, že staročeský vánoční trh (11. – 12. prosince 20221) byl z důvodu krizového opatření vlády zrušen. Jak informovala vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková, vedení města zodpovědně prověřilo možnosti konání na základě konzultací s krizovým štábem a hygienickou stanicí. Město Tábor respektuje vládní usnesení, která se týkají šíření koronaviru, a to mj. ze solidarity se zdravotníky a hygieniky. Vedení města odmítlo účelové přejmenování adventního trhu na farmářský a podobně.

„Na náš staročeský trh chodí opravdu velké množství lidí, navštěvuje ho tisíc, dva tisíce lidí. Jedná se skutečně o vánoční trh, žádný farmářský. Kdybychom trh přejmenovali, jak nás k tomu lidé vyzývají, jednalo by se o regulérní obcházení zákona, a to si nemůžeme dovolit. Bylo by to přezírání protiepidemických opatření,“ vysvětlila Radka Šimková a žádá veřejnost o pochopení.

I přes vládní nařízení nabízí adventní a vánoční program města Tábora velkou porci sváteční atmosféry:

✓* V Galerie 140 je až do 7. ledna k vidění výstava „Andělské Vánoce“. Výstava je plná andělů, je doplněna betlémy (např. z Muzea v Třešti), obrazy s anděly, vánoční dekoracemi od dětí ze ZUŠ Oskara Nedbala a Dětského domova v Radeníně. 11. a 12. prosince budou v galerii probíhat vánoční dílny. I letos je součástí výstavy Strom splněných přání pro děti ze sociálně slabých rodin.

✓* V neděli 5. prosince potkáte na ulicích Starého města družinu čerta, Mikuláše a anděla.

✓* V sobotu 18. prosince odpoledne bude na Žižkově náměstí Živý betlém. Nebudou chybět zvířátka, trubači zahrají v každou celou hodinu vánoční melodie a pastýř bude vyprávět „Jak to bylo s Ježíškem a proč slavíme Vánoce“.

✓* V neděli 19. prosince rozezní kostel sv. Filipa a Jakuba (v parku Pod Kotnovem) muzikálová, jazzová i šansonová zpěvačka Radka Fišarová. Předprodej vstupenek bude od 2. prosince v Infocentru města Tábor.

✓* V pátek 24. prosince se na Štědrý den bude na Žižkově náměstí od 9.30 hodin tradičně rozdávat betlémské světlo, večer je připraveno vánoční vytrubování a půlnoční mše.

✓* Sváteční varhanní koncert se uskuteční na 2. svátek vánoční 26. prosince v děkanském kostele Proměnění Páně na hoře Tábor na Žižkově náměstí.

✓* Nový rok budete moci přivítat Novoročním varhanním koncertem v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie Klokoty.