Záhadné nápisy na některých středověkých mečích nebyly dosud rozluštěny

Ilustrační obrázek

Odborníci si již léta marně lámou hlavu nad tím, co znamená tajemný nápis na středověkém meči ze sbírky londýnské Národní knihovny. Zřejmě jde o latinská písmena: +NDXOXCHWDRGHDXORVI+.

Záhadný nápis

Zbraň pochází ze 13. století a podle všeho byla ukována někde na území dnešního Německa, nalezena ale byla v Anglii, u břehů řeky Witham v hrabství Lincolnshire. Je faktem, že tak nádhernou zbraň, jakou meč je, si v té době mohl dovolit jen bohatý člověk. Nápis může znamenat počáteční písmena latinských slov – kupříkladu ND může znamenat Nomine Domini (ve jménu Páně). A trojice písmen XOX, která je známá i z jiných středověkých nápisů, může zase symbolizovat Nejsvětější Trojici. Matoucí je ovšem výskyt písmena W, které latina nezná.

Zdá se, že meče s vyrytými nápisy byly v té době v módě, v Evropě se jich našly desítky a mnohé nápisy jsou si velmi podobné. Takové meče měly navíc pověst zázračných zbraní.

Odborníci z Uppsaly

Roku 2009 zkoumali podobné meče švédští odborníci z Uppsalské univerzity. Interpretace nápisů se ukázala podle nich stejně obtížná jako rozluštění tajného kódu. Řada vyrytých písmen nedává žádný smysl a působí dojmem, že by mohla být čistě náhodná – přesto i skandinávští odborníci předpokládají, že nápisy byly jakousi zaříkávací formulí. Jejich charakteristickým rysem je to, že začínají a končí křesťanským symbolem kříže.

Švédští odborníci se navíc se svými anglickými kolegy shodli v názoru, že všechny tyto meče mohou mít společný původ. Dokonce by mohly pocházet z jedné dílny.

Švýcarský Excalibur

To zaujalo i švýcarského archeologa Jürga Ragetha, protože i on se svého času potýkal s podobným problémem. On se svými kolegy si marně lámali hlavu nad nápisem vyrytým do meče, který našel v roce 1977 lesní dělník pod jednou skálou. Meč, kterému začali říkat „švýcarský Excalibur“, trčel z půdy do výšky 35 centimetrů. Při archeologickém průzkumu dané lokality žádné jiné nálezy nebyly objeveny, což bylo samo o sobě záhadou. Na meči je vyryt nápis +NRFNIATED NIATEDI ATEDI+. Jeden učený kolega se přihlásil se zajímavou interpretací nápisu: Non refugium nisi ad te deus nisi ad te, což je volně přeloženo: „Pane, ty jsi moje útěcha v nouzi.“

Tak se alespoň o krůček přiblížil vyřešení záhady, zatímco britští kolegové tápou. Třeba však přehlédli důležitou souvislost. V Evropě se totiž objevilo asi 30 středověkých prstenů ze stejné doby jako meče, a ty jsou rovněž ozdobené řadou písmen, které připomínají zaříkávací formuli. Nechybí ani znamení kříže na počátku a na konci skupiny písmen.

Kdo mohl takové prsteny vlastnit? Katolický církevní hodnostář či rytíř chystající se na křížovou výpravu? Odpovědi na tyto otázky zatím nemáme…