Studenti prodejem výtvarných děl vybrali čtvrt milionu pro ukrajinské rodiny v Českém Krumlově

Zleva ředitel SUPŠ Martin Busta, se studenty Josefem Voříškem a Elliotem Vargou, starosta města Dalibor Carda (zdroj město Český Krumlov)

ČESKÝ KRUMLOV – O uplynulém víkendu se v českokrumlovském kině Luna konala benefiční prodejní výstava prací studentů a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České. Výstava sklidila ohromný ohlas, na akci přišly stovky lidí, kteří koupí téměř 300 uměleckých děl podpořili ukrajinské uprchlíky v Českém Krumlově.

S nápadem uspořádat prodejní výstavu přišli dva studenti českokrumlovské SUPŠ sv. Anežky České Elliot Varga a Josef Voříšek. „Zrovna jsme měli hodinu dějin výtvarné kultury a povídali jsme si o tom, jak nás současná situace na Ukrajině mrzí a že bychom chtěli nějak přispět lidem, kteří museli opustit své domovy. Napadlo nás proto, že bychom udělali malou studentskou akci na podporu ukrajinských uprchlíků,“ vysvětluje Elliot Varga.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Z plánované malé akce se nakonec vyklubala událost obřích rozměrů, kdy se kino Luna zaplnilo třemi stovkami uměleckých děl od studentů a pedagogů „Anežky“ a dalších umělců. „Oslovili jsme naše kolegy výtvarníky z Českého Krumlova, ale i z dalších míst, oslovili jsme i spoustu našich bývalých studentů a všichni rádi poskytli svá díla pro dobrou věc,“ říká ředitel SUPŠ Martin Busta. Svá díla do prodeje věnovali i věhlasní krumlovští umělci jako Jindra Čapek, Vladimíra Konvalinková nebo Karel Hrubeš.

Benefice přilákala do kina stovky lidí, kteří za víkend skoupili většinu kreseb, maleb, plastik, keramiky. Zájemci si mohli koupit nejen výtvarná díla, ale také bločky, tašky a další drobné předměty z dílny uměleckoprůmyslové školy. Z prodeje se nakonec vybralo neuvěřitelných 252 500 korun, které škola věnovala na transparentní účet města zřízený pro pomoc ukrajinským rodinám v Českém Krumlově.

„Líbila se nám vidina konkrétní pomoci, která zůstane v Krumlově a na transparentní účet města nám to přišlo adresné. Spousta lidí nám říkalo, že by rádi vložili peníze, ale nejsou si jistí, na co budou vynaloženy, což bylo tady jasné, a zároveň si odnesli výtvarné dílo. To byla opravdu hezká idea našich studentů,“ dodává Martin Busta.

„Je to neuvěřitelná částka a všem, kteří se zapojili, hluboce děkuji a smekám. Děkuji studentům, kteří přišli s takovou myšlenkou, pedagogům, kteří ji pomohli zhmotnit, umělcům, kteří se vzdali honorářů ve prospěch pomoci, a všem lidem, kteří do kina přišli a koupí podpořili ukrajinské rodiny, kteří v našem městě nalezli útočiště,“ říká starosta Dalibor Carda a dodává s úsměvem, že podle něj se o víkendu soustředila v kině největší koncentrace všech umělců v Českém Krumlově za celou historii města. Na akci totiž dorazili i sami autoři věnovaných děl.

Benefiční prodejní výstava prací studentů a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České (foto Jan Mahr)
Benefiční prodejní výstava prací studentů a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České (foto Jan Mahr)
Benefiční prodejní výstava prací studentů a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České (foto Jan Mahr)