Jihočeský kraj daruje na Ukrajinu tři sanity, dva traktory a jeden nakladač

Jihočeští zastupitelé jednomyslně: Ukrajině darujeme tři sanity, dva traktory a jeden nakladač. Smlouvu podepsal hejtman Kuba a velvyslanec Perebyjnis (zdroj kraj-jihocesky.cz)

JIHOČESKÝ KRAJ – Tři sanity, dva traktory a jeden nakladač. V rámci humanitární pomoci tyto stroje věnuje Jihočeský kraj Ukrajině, konkrétně tamnímu válkou zdecimovanému městu Buča. Jednomyslně o tom ve čtvrtek 21. dubna rozhodli krajští zastupitelé. Smlouvu o předání následně stvrdili svými podpisy hejtman Martin Kuba a ukrajinský velvyslanec v ČR J.E. Jevhen Perebyjnis.

Návrh na poskytnutí uvedeného daru vzešel právě z iniciativy hejtmana Kuby, který tímto reagoval na výzvu ukrajinského velvyslance v ČR uveřejněnou na jeho Twitteru ohledně materiální pomoci Ukrajině. Hejtman Martin Kuba a Jihočeský kraj na tuto výzvu reagoval jako první.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Během víkendu jsem na sociálních sítích zaznamenal prosbu pana velvyslance, na kterého se obrátil starosta města Buča, coby symbolu barbarství, které páchá Ruská federace na území Ukrajiny. Obratem jsem kontaktoval naši jihočeskou zdravotnickou záchrannou službu a správu a údržbu silnic s dotazem, jakou techniku bychom mohli pro Buču uvolnit. A toto je výsledek,“ upřesnil Kuba s tím, že cílem kraje je podat pomocnou ruku ukrajinskému lidu v nouzi při obnově jejich rozbombardovaných měst a domovů včetně zajištění alespoň té základní přednemocniční zdravotní péče.

Ukrajinský velvyslanec Perebyjnis byl za podanou pomocnou ruku velice vděčný. „Moc děkuji samotnému panu hejtmanovi i celému zastupitelstvu za tak rychlé rozhodnutí. Už jsem o tom informoval i pana starostu města Buča, který se těší, že i díky Jihočeskému kraji bude moct rychle začít s obnovou tamní infrastruktury. Zároveň je třeba zdůraznit, že situace tam je velice složitá. Došlo k strašným válečným zločinům. Minimálně několik stovek lidí bylo ruskými vojáky zabito. Jsou to ženy, děti. Jsou to civilisté. Nyní tam pracují zástupci mezinárodního soudu, kteří sbírají důkazy ruských válečných zločinů a já doufám, že ti, kteří to zavinili, budou sedět někde v Haagu. Uděláme pro to všechno,“ zdůraznil Perebyjnis.

Další investice v kraji

Ty, kteří se pak případně pohoršují nad tím, že se vedení kraje kvůli situaci na Ukrajině málo věnuje Jihočechům, hejtman rázně vyvádí z omylu. „Jenom během dnešního zastupitelstva opětovně rozdělíme mezi jihočeské obce, sportovní kluby či kulturní zařízení zhruba osmdesát milionů korun. Celkem pak letos na jednání krajských zastupitelstev rozdělíme zhruba čtyři sta padesát milionů korun. Zároveň budeme dnes také schvalovat opravy silnic za zhruba čtyři sta padesát milionů a opravy mostů za dvě stě milionů korun. Za dalších zhruba dvě stě milionů stavíme silnice a za připomenutí stojí i to, že například nové sanity pro záchrannou službu nakupujeme každý rok. Jen za poslední dva roky jsme jich pořídili čtyřicet dva kusů za sto deset milionů korun,“ uzavřel hejtman Kuba.

zdroj: kraj-jihocesky.cz