Na výstavě hodin uvidíte i ty mysteriózní a podlahové

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jaké znáte hodiny a hodinky? Asi si vzpomenete na mechanické, sluneční, kapesní, nebo přesýpací, že? Méně pravděpodobné už je, že jste se v životě setkali s hodinami mysteriózními či podlahovými. Přijďte se na ně zblízka podívat na výstavu Zvuk času a zjistit, zda vaše děti zvládnou sestavit hodinový strojek z ozubených kol.

Cílem výstavy je představit historické hodiny v jejich rozmanitosti, takže se můžete těšit i na hodiny poháněné netradičními způsoby, hodiny hrací i tzv. mysteriózní, hodiny stolní, nástěnné či podlahové. „Ze soukromé sbírky Petra Hadravy a Jihočeského muzea budete moci obdivovat třeba sbírku francouzských římsových hodin ze zlaceného bronzu z konce 18. a první poloviny 19. století s nejrůznějšími náměty, či ojedinělou sbírku sloupkových portálových hodin z rakouské provenience poloviny 19. století. Hodiny doplní ukázky mechanických hracích strojů, z nichž jeden bude možno během prohlídky výstavy spustit,“ zve garantka výstavy Eva Hyndráková.

Využijete komentované prohlídky? V tom případě si budete moci prohlédnout vybrané stroje zblízka a jejich uvedení do chodu ukáže i vašim dětem mechanické vlastnosti a důmyslnost těchto strojů. Výstava Zvuk času začíná v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích 13. května.