Z bývalého internátu v Sovově ulici v Písku vznikne domov pro seniory

Dům pro seniory v objektu v Sovově ulici v Písku se začne budovat v červnu (zdroj mesto-pisek.cz)

PÍSEK – V červnu začne rekonstrukce objektu bývalého internátu v Sovově ulici na pobytové zařízení pro seniory. Zakázku se městu podařilo vysoutěžit za 183,7 milionu korun bez DPH, to je o zhruba 16 milionů méně, než byl schválený finanční limit.

„Stavební práce budou trvat 22 měsíců, a kromě přestavby interiérů se počítá také například s vybudováním přístavby pro kuchyni,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Nový seniorský dům bude mít kapacitu 57 míst v jedno a dvoulůžkových pokojích.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Město vybralo také dodavatele nábytku a zdravotnického zařízení. Nábytek nakoupí za 7,1 milionu korun bez daně, zdravotnické zařízení dodá jedna pražská společnost za téměř šest milionů korun. Celkové náklady na vybudování a vybavení domu pro seniory dosáhnou zhruba 200 milionů bez DPH. Finanční limit na tuto akci byl stanoven na 215 milionů. Písek se bude snažit získat peníze na rekonstrukci objektu i z jiných zdrojů. Má již přislíbenou dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 58,5 milionu korun a je také schválena dotace ve výši 20 milionů korun z Krajského investičního fondu.

Část objektu bývalého internátu město od března využívá jako dočasnou ubytovnu pro uprchlíky z Ukrajiny. „V Sovově ulici jsme měli průběžně ubytováno zhruba sedmdesát pět lidí, kteří před válkou uprchli do České republiky. Maximální počet ubytovaných v jeden moment byl však padesát. Od konce měsíce dubna pracujeme na uvolnění tohoto objektu a v průběhu tohoto týdne budou všichni obyvatelé provizorní ubytovny v Sovově ulici přestěhování do bytů, a to městských i soukromých nebo do městských ubytoven. V příštím týdnu bude objekt vyklizen a předán k rekonstrukci,“ poznamenal Petr Hladík.

Součástí stavebních prací bude kromě rekonstrukce také nástavba, změna střechy na rovnou a vybudování přístavby kuchyně, kde bude možné připravovat až tisíc jídel pro seniory v domově i ve městě. V plánu jsou také terénní úpravy, vybudování parkoviště, chodníků, rekreační zahrady a sadových úprav okolo objektu. Pro klienty jsou kromě pokojů naprojektovány v každém patře pobytové prostory pro různé aktivizační činnosti. V přízemí by měl být společenský sál pro přednášky, koncerty nebo větší akce. Vznikne tu také recepce a potřebné zázemí pro zaměstnance.