Prozkoumejte lipenskou elektrárnu zevnitř!

LIPNO NAD VLTAVOU – Asi si říkáte, že možnost podívat se do nitra vodní elektrárny běžně nemáte, ovšem toto tvrzení má platnost pouze dočasnou. Vydat se do kobky generátoru s rotorem o hmotnosti 240 tun i na nejnižší místo elektrárny s hlukem až 105 decibelů budete mít i vy!

Do strojovny elektrárny, která je vyhloubená 160 metrů pod hladinou Vltavy, sjedete výtahem. Projdete se kobkou generátoru s rotorem o hmotnosti 240 tun a komorami kulových bezpečnostních uzávěrů. Překvapí vás jejich šířka dva a půl metru? V nejnižším místě elektrárny si určitě nic nepovíte, protože při průchodu vody turbínou vzniká hluk až 105 decibelů. Můžete si tu ale otestovat svou orientaci v prostoru. Schválně jestli poznáte, který směr je na Vyšší Brod a který na Lipno II.! Voda opouští elektrárnu 3,6 kilometru dlouhým tunelem, aby dosáhla zpátky úrovně hladiny Vltavy nad Vyšším Brodem v nádrži Lipno II., jejíž elektrárna vodu energeticky zpracuje ještě jednou.

Připravit návštěvu takto unikátní technologie není vůbec jednoduché.  Vodní elektrárna Lipno bude přístupná veřejnosti jen o červencových a srpnových víkendech, takže termín si zamluvte už teď! Prohlídka nejefektivnější elektrárny Vltavské kaskády vám zabere asi dvě hodiny.