Resort školství kvůli korupční kauze ve STAN hledá nového šéfa, opozice volá i po odchodu Rakušana

Corruption by Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Pix4free

ČESKO – Ačkoliv nová vládní koalice hlásala, že změní fungování politiky v Česku, stávající kauza hnutí STAN ukazuje, že změnou není ani tak fungování politiky jako takové jako spíš jen změna přístupu k řešení toho, co vypluje na povrch. V souvislosti se zatčením pražského radního Petra Hlubučka totiž již v neděli oznámil konec ve funkci také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Za něj nyní musí hnutí najít náhradu. Opozice však zároveň tvrdí, že společně se svými straníky by měl svou funkci ministra vnitra opustit také šéf STAN, Vít Rakušan…

Petr Gazdík oznámil, že na svou funkci rezignuje ke 30. červnu, končí také jako místopředseda hnutí. Důvodem jsou jeho kontakty s Michalem Redlem, který patří k obviněným v aktuální kauze kolem ex náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Gazdík však zároveň tvrdí, že je nevinný, ale dle svých slov nechce rozkolísat vládu a ani koalici na prahu předsednictví Česka v EU. Uvedl také, že jeho styky s některými lidmi skutečně vrhají stín i na celé hnutí STAN. Premiér Petr Fiala pak Gazdíkův krok ocenil, „pro demokratické strany je důležité, aby se nevymlouvaly, neříkaly, že se jedná o mediální bublinu a spiknutí, ale aby jednaly. A hnutí STAN jednalo hned a bezprostředně, a to je dobrý signál,“ shrnul.

Žhaví kandidáti na post ministra školství jsou již známi

Rakušan už také naznačil, kdo figuruje mezi možnými kandidáty na obsazení uvolněného postu ministra školství – zmiňován je v této souvislosti senátor Miroslav Plevný, ale také Jiří Drahoš. Ten je pak i relativně „prověřený“, jeho jméno je poměrně známé i díky prezidentské kandidatuře. Problémem v jeho případě (stejně jako v případě Plevného) ale může být, že se nikdy školství nijak výrazněji nevěnoval – a situace v resortu aktuálně není zrovna dobrá. Na rychlé jmenování nového ministra přitom apelují i školské odbory, post je podle nich nutné obsadit co nejdřív i vzhledem k nadcházejícímu jednání o rozpočtu nebo novele zákona o pedagogických pracovnících.

Musí padat hlavy, myslí si hnutí ANO

Zatímco podle koalice je rezignace Gazdíka ukázkou toho, jak se zlepšuje politická kultura, opozice tepe do hnutí STAN s tím, že by z postu ministra vnitra měl odejít jeho šéf, Vít Rakušan. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO, Alena Schillerová, tak uvedla, že hnutí ANO požaduje odvolání Rakušana. „To, že skončil pan Gazdík, bylo nevyhnutelné, ale nestačí to. Vzhledem k informacím, které jsou ve veřejném prostoru, je nepředstavitelné, aby byl ministrem vnitra. Nemusí odejít z vlády, ale na tomto postu působit nemůže, ta důvěra tu není, probíhá vyšetřování,“ vysvětlila. V této souvislosti je ale rozhodně namístě zmínit, že v čele Česka stál až do posledních voleb premiér obviněný z dotačního podvodu velkého rozsahu a během pár měsíců s ním začíná soud.  Dle slov Schillerové je ale případě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nesrovnatelný. S tím pak souhlasí i další, ovšem ve zcela opačné perspektivě, ostatně, zatímco Babišovu kauzu již řeší soudy, konkrétně Gazdík rezignoval jen kvůli toxickému kontaktu a v inkriminovaných dokumentech jeho jméno v jiné souvislosti nefiguruje.

O situaci chtějí se STAN debatovat Piráti. „Jako klub Pirátů jsme pana ministra vnitra požádali, aby náš poslanecký klub navštívil, poreferoval o své činnosti a některé kroky, které mohou vzbuzovat pochybnosti, vysvětlil,“ uvedl Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů. V případě Rakušana však žádné důkazy o tom, že by nějak zasahoval do vyšetřování policie apod., nejsou.