V Temelíně ve čtvrtek odpoledne spustí varovné sirény. Půjde o cvičení

ilustrační foto (zdroj FB Infocentrum JE Temelín)

ČESKOBUDĚJOVICKO – Varovné sirény spustí ve čtvrtek 23. června odpoledne technici v Jaderné elektrárně Temelín během plánovaného cvičení. Stočtyřicetivteřinový kolísavý tón se v areálu elektrárny rozezní hned dvakrát, a to mezi 14. a 16. hodinou. Energetici o spuštění sirén i cvičení raději dopředu informovali starosty okolních obcí a uživatele informačního systému elektrárny.

Mail na starosty okolních obcí, podobný mail a sms zpráva na registrované uživatele informačního systému. Takto s dvoudenním předstihem zástupci elektrárny Temelín informovali okolí o chystaném cvičení. V jeho průběhu, mezi čtvrteční 14. a 16. hodinou, spustí energetici varovné sirény. Stočtyřicetivteřinový kolísavý varovný tón se rozezní v areálu elektrárny dvakrát. Jednou v závodním rozhlase, podruhé pak v celém areálu elektrárny. Právě areálové sirény by lidé v okolních obcích nebo projíždějící kolem elektrárny mohli zaznamenat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Informujeme o každém spuštění sirén, ale i s ohledem na dění na Ukrajině jsme si vědomi, že současná situace je o to citlivější,” uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Vlastní cvičení bude probíhat dva dny, energetici si při něm vyzkouší střídání směn, evakuaci personálu a stabilizaci situace. Letos půjde o čtvrté z celkových šesti havarijních cvičení. Scénáře jsou přitom různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.