Prachatická nemocnice má nový heliport. Původní zrekonstruovala a rozšířila

heliport v prachatické nemocnici (zdroj kraj-jihocesky.cz)

PRACHATICE – Prachatická nemocnice na základě výzvy Úřadu pro civilní letectví změnila místo pro přistávání vrtulníku na heliport. Původní prostor zrekonstruovala a rozšířila. Došlo zde k pokácení zhruba pěti desítek bříz.

Na starý prostor byl položen nový asfalt a instalovány obruby. Heliport pro přistávání vrtulníků zdravotnické záchranné služby je nově vybaven reflexními prvky pro lepší viditelnost místa – bílý kříž s červeným H uprostřed. V areálu nemocnice také přibylo svislé dopravní značení, které heliport označuje. Na vylepšení nemocnice spolupracovala s geodety a Úřadem pro civilní letectví.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

heliport v prachatické nemocnici (zdroj kraj-jihocesky.cz)

V areálu vznikl otevřený letecký koridor podle požadavků Úřadu pro civilní letectví. „V těsné blízkosti heliportu stály břízy, které mohly představovat nebezpečí pro přistávání a vzlet vrtulníku. Museli jsme jich téměř padesát vykácet,“ vysvětlil ředitel nemocnice Michal Čarvaš, který doplnil, že plocha kolem heliportu byla vyrovnána, aby okraje navazovaly na okolní terén. Okolo heliportu jsou do kruhu instalovány pásy 5×1 metr, které slouží pro zviditelnění heliportu ze vzduchu. Nemocnice pořídila také nový větrný rukáv, který piloty upozorňuje především na směr větru.

heliport v prachatické nemocnici (zdroj kraj-jihocesky.cz)

Místo pro přistávání vrtulníku je v prachatické nemocnici od 80. let. Vrtulník na něm přistává podle potřeby i několikrát měsíčně. Většinou přepravuje pacienty dál na vyšší pracoviště například do Českých Budějovic nebo do Prahy. Úpravami a modernizací přistávacího a vzletového místa získala prachatická nemocnice certifikovaný heliport, který je leteckou stavbou a je zanesen do mezinárodní databáze.

zdroj: kraj-jihocesky.cz